1. YAZARLAR

  2. Serkan Karataş

  3. Çocuğunuz Sosyal Medyada Çok Vakit Geçiriyorsa
Serkan Karataş

Serkan Karataş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuğunuz Sosyal Medyada Çok Vakit Geçiriyorsa

A+A-

Sosyal medya… İçinde bulunduğumuz dönemin en çok kullanılan kitle iletişim mecrası olarak gösteriliyor. Olumlu ya da olumsuz bu iki olgunun yaşamımıza etkisi oldukça fazla.
Sosyolog ve psikologlar her geçen gün daha kapsamlı araştırmalar yapıyor ve ebeveynleri tedirgin eden araştırma sonuçları yayınlanıyorlar. İletişimin sadece kitle iletişim araçlarıyla sağlanacağını öğrenen bir nesil yetişiyor. Odalarına kapanan, kendilerine ait bir dünya kurup o dünyanın içerisinde koca bir günü elektronik araçlarla geçiren çocuklarımız sosyalleşmeyi bu mecralarda aradığı için ortaya çıkan sorunlar, literatürde kendine yeni bir tanım arıyor. Elektronik araçların ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte sosyal medyanın yaşamımızda daha fazla yer almasına engel olabilmemiz ise giderek zorlaşıyor. Bunu engelleyemediğimiz ise bir gerçek. Bu durumda yapılması gereken yasaklayarak bir çözüm getirilemeyeceğinin bilincinde olmak ve bilinçli ebeveynler olarak sosyal medyayla çocuğumuz arasındaki ilişkiyi doğru bir şekilde kurgulamak. İnternet uçsuz bucaksız bir dünya. Hepimizi kuşatıp teslim alabiliyor. Herşeyde olduğu gibi internetinde kirli karanlık denizleri ve tertemiz denizleri var. Çocuklarımızın bu denizde boğulmadan güvenle yüzebilmesi için dikkat etmemiz gerekenleri ertelememeliyiz.
Yapılması
Gereken İlk 6 Şey!
‘Sevgi’ ve ‘İlgi’ görmek isteyen çocuklar bunları ailelerinden göremedikleri zaman başka yerlerde arayış içerisine giriyorlar. Bu yüzden çocuklarımıza zaman ayırmayı ihmal etmemeli onlarla iletişimi güçlendirerek arttırmalıyız. İnternet erişimi olan bilgisayarı evimizin ortak alanına taşıyarak istenmedik durumların önüne geçebiliriz. Çocuğumuzun ruhsal gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için aile içinde kültürel aktiviteler, sohbet ve kitap okuma saatleri ya da beraberce oynanan oyunlarla desteklemeliyiz. Onları daha iyi anlayabilmek, dünyasını bizimle paylaşmasına imkân sağlamak için sosyal medyayı yasaklama yoluna gitmek yerine, onunla birlikte sosyal medyayı keşfetmeliyiz. Elektronik cihazların sağlığına olumsuz etkileri konusunda çocuğumuzu bilinçlendirmeliyiz. Sosyal medya araçlarını kullanarak tanımadığı kişilerlegörüşmesinin sakıncalarını anlatmalıyız.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.