1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. Çocuk gelinlere hayır!
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuk gelinlere hayır!

A+A-

Anne ve babaların özellikle çocuklarına karşı büyük bir sorumluluğu vardır. Bu sorumluluklarından biri hem annenin hem de babanın özellikle ergenlik çağında ki çocuklarını anlayama çalışmasıdır.

Aile çocuğu yetiştirirken, hem onun geleceğini, hem de eğitimini düşünmek zorundadır. Günümüzde eğitimden mağdur bırakılan bazı kız çocukları, erken yaşta evlendiriliyor. Ya da zorla evlendiriliyor. Bu konuda her şeyden önce mantık yürütmek lazım! Bir annenin veya babanın 13 yaşında ki kızını evlendirmeye kalkması neyin kafası? 15 yaşında ki bir çocukla 50 yaşında ki birinin evlendirilmeye çalışılması, ahlak kurallarını aşan bir davranış biçimidir. Hadi o kızın aklı ermiyor diyelim. Fakat 15 yaşında ki kızı kendine eş olarak kabul eden 50 yaşında ki ahlaksızın da mı aklı almıyor? Anne ve babanın da mı aklı ermiyor?

Çocuk gelinlerin ifadelerini, araştırdığımızda karşımıza çarpıcı sonuçlar çıkabiliyor. Kimi kaynanasının koynunda uyumuş, kimi balkondan oyun oynayan çocukları izlemiş, kimisi dayağa mahkûm edilmiş, kiminin eğitim hayalleri suya düşmüş, daha neler neler neler… ?

“Oysaki o çocuklar okumalı”

UNİCEF’in yaptığı araştırmaya göre, sadece 2016 yılı içinde 15 milyon civarında ki kız çocuğu erken yaşta 18 yaşını doldurmadan evlendirilmiş. Dünya geneline baktığımız zaman, bunun korkunç bir rakam olduğunu görebiliyoruz. O çocukları toplumda kazanmak istiyorsak, eğitim ve öğretimine destek vermek zorundayız. Erken yaşta evlenmek istemeyen kız çocukları ileride kim bilir, belki doktor, belki öğretmen olmak istiyor.

Tecavüz suçtur!

Diğer bir konu ise tecavüz meselesidir. Tecavüz suçtur.  Hiç kimsenin bir kıza yaşı dolsun ya da dolmasın, saldırmaya hakkı yoktur. Bu ahlaksız suçu işleyenler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Netice de herkesin anası, bacısı var kardeşim. Bunun meşrulaştırmak isteyen kim varsa, kendinden utansın. Kendi karısını, kızını düşünsün.  

“Siyasiler titiz davranmalı”

Bakın hepimiz aynı ülkede yaşıyoruz. Ortada ki sorunları birlik ve beraberlik içerisinde çözmemiz gerekiyor. Özellikle siyasiler ortak bir çalışma yaparak, kız çocuklarına karşı yapılan bu ahlaksız davranış biçimlerini dikkate alarak, gerekeni yapmak zorundadır. Bu felaketlerin önlenmesi için sivil toplum kuruşlarının da bu konuya el atması lazım. Türkiye’nin dört bir tarafında seminerler düzenlenip, vatandaşları bilinçlendirmek gerekiyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum