1. HABERLER

  2. Çocuk haczine dur
Çocuk haczine dur

Çocuk haczine dur

Mağdur Çocuklar ve Baba Hakları Derneği Başkanı Murat Köse, çocuk haczine ‘dur’ denilmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Mağdur Çocuklar ve Baba Hakları Derneği Başkanı Murat Köse, çocuk haczine ‘dur’ denilmesi gerektiğini söyleyerek, “Çocuklarımız ticari mal değil.Bu durumdan en çok çocuklarımız yara alıyor. Cumhurbaşkanımızdan ve Adalet Bakanımızdan bu konuda yardım istiyoruz” dedi.

 Mehmet Günnar

Türkiye genelinde artan boşanma davaları birçok sosyal sorunu da beraberinde getiriyor. Tek taraflı velayet uygulamasıyla evladının velilik hakkını alamayan ebeveyn, çocuğunu ticari meta gibi ancak ‘icra’ yoluyla ve para ödeyerek görebiliyor. Maddi gücü olmayan aile bireyine yavrusunu hasret bırakan tek taraflı uygulama, velayeti elinde bulunduran ebeveynin, ayrıldığı eşine karşı bu durumu suiistimal ederek bir intikam aracı gibi kullanmasına yol açıyor. Konu hakkında Konya’nın Sesi’ne özel açıklamalarda bulunan Mağdur Çocuklar ve Baba Hakları Derneği Başkanı Murat Köse, kendisinin de ilgili yasanın mağduru olduğunu ifade etti. Köse, “Bu kanunla birlikte boşanmış çiftlerin çocukları mağdur oluyor. Mahkeme velayeti alamayan ebeveyne sadece ayda 2 kere çocuğunu görme hakkı tanıyor. Bunu da karşı taraf kabul etmezse çocuklarımızı adliyeye 250 lira yatırarak haczetmek zorunda kalıyoruz. Ben 3 yılda çocuğumu görebilmek için toplam 10 bin lira boşa para harcadım. Bu parayı çocuğumuzun geleceği için harcamak varken ayda en az 500 lira boşa para veriyoruz. Benim gibi Konya’da binlerce, Türkiye’de ise 10 binlerce anne yada baba var. En çok yara alan da çocuklarımız oluyor. Çocuklarımız ticari mal değil” dedi.

EYS sendromu                                                                                   

Çocuk haczinin baba figürünü parçaladığını savunan Köse, “Çocuğumuzu görmeye gitmek için adliyeye başvurduğumuzda tutanaklara bu durum ‘borçlu anne’ ve ‘alacaklı baba’ olarak geçiyor. Haczin cinsi ise ‘çocuk teslimi’ olarak belirtiliyor. Sonrasında ilgili icra dairesinin kararıyla baba, kolluk kuvvetleri ve pedagog eşliğinde çocuğunu ‘haciz etmek için’ yola koyuluyor. Bir düşünün, çocuğunuzun karşısına polislerle çıkıyorsunuz. Boşanmış aile çocuklarının birçoğu Ebeveyne Yabancılaştırma Sendromu(EYS) ile karşılaşıyor. Hiçbir ülkede böyle bir uygulama yok. Almanya gibi ülkelerde eğer haciz yoluna başvurulması gerekiliyorsa bütün masrafları sorun çıkartan ebeveyn ödemek zorunda. Eğer bu zorlukları sürdürmeye devam ederse de çocuk o ebeveynin elinden alınıyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül’den bu konuda yardımlarını talep ediyoruz” diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.