1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Çocuk Katillerinin Profilleri
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuk Katillerinin Profilleri

A+A-

Son yıllarda canlı bir varlık olduğumuzdan öte insanlığımızdan, inancımızdan yaşantımızdan yaşadıklarımızdan daha ne desem bilmem ki kendimizden utanmamız gereken bir konuma düştük. Sorarsanız hepimiz canlıyız, düşünebiliyoruz, teknolojik gelişmeleri yakından takip edebiliyoruz. Her geçen gün daha zengin ve daha gelişmiş bir yaşantımız var.  Sözün kısası hep daha iyilere doğru koşar adım gidiyoruz. Son 40-50 yıla baktığımızda baş döndürücü bir hızla gelişiyoruz. Bu sadece bizde değil dünyanın birçok bölgesinde böyle.

***

Buradan aslında varmak istediğim nokta bütün bu olumlu gelişmelerin yanında o kadar çok kaybettiklerimiz var ki saymakla bitmez değil sayısı az değeri ölçülemeyecek büyük insani değerler. Ahlak anlayışımız değişti. Geçmişte erkekler kızlarla yan yana yürümekten çekinirlerdi büyüklerimiz görürse ‘ne der’ korkusuyla...  Toplu taşıma araçlarında bir büyüğümüzü görsek hemen yer verir hal ve hareketlerimize dikkat ederdik. Yani başımızı pencereden dışarı çevirip umursamazlık ya da uyuyor numarası yapmazdık.  Mahallenin kızları mahalle gençleri tarafından korunur ve mahallenin namusu olarak bilinirdi. Çocuklar bakkala gönderilir ve korku yaşanmazdı.  Okula gönderilen çocuklar öğretmene teslim edilirken ‘Eti senin kemiği benim’ denirdi. Benim çocuğuma ‘yan bakmışsın’ diye hesap sorulmazdı. Yani bu mealde bir yaşantının içindeydik. Mahallede kimin aç, kimin hasta, kimin neye ihtiyacı var bilinirdi. Sofralar ortak mutluluklar ortaktı. Elektrik su yoktu belki gaz lambası yanıyordu belki de yemekler isli ocaklarda pişiyordu. Soframız kuru yavan acı soğanlıydı ama tatlıydı. Kısacası herkes bulduğuyla yetinirdi ve kanaatkardı. İnsanlar 7 mahalle ötesinden haberdar olurlardı. Apartmanın tamamını boşverin al kattakini tanımayanlar değil.

 ***

Şimdi, ne hale geldik? Her geçen gün kadın cinayetleri ve kaybolan çocuklar tecavüzler akla hayale sığmayacak insanlık dışı olaylar... Makam ve mevki peşinde olup menfaatlerin ön plana çıktığı bencil duyguların esiri olduk. Gözümüzün önünde yaşanan olaylara tepkisiz ve duyarsız olduk. Saygı ve sevgi sadece menfaatlere bağlı hale geldi. Çıkarcı insanlar topluluğu haline geldik… Bulduğumuzla yetinmek şöyle dursun; kanaat ve şükür yoksunu olarak her gün hak ettiğimizden çok daha fazlasını ister hale geldik. Biz böyle olunca da yaşadıklarımız maalesef cinayet, kaçırma, hırsızlık, çalma çırpma götürme gibi olumsuzlukların sürekli arttığı bir toplumda yaşamak olarak bize geri döner oldu.

***

Olumsuzlukları yaşamak istemiyorsak öncelikle kendimize bakmalı ve nereden geldiğimizi görmeliyiz. İnanıyorsak inandığımız gibi yaşamalı, geleneklerimizi hatırlamalı ve geçmişimizi hatırlamalıyız. Geçmişi olmayanların geleceğinin ne olduğunu söylemeye gerek yok. Dünyada da başarılı olan gelenek ve göreneklerini yaşatan ülkeler olduğunu unutmamalıyız.

İnsanlar YOKUŞ’u tırmanınca zirveye ulaştıklarını sanırlar. Halbuki o YOKUŞ’lar bir gün inilecek ve attan inilip eşeğe binilecek Gerçi bunun bilincinde olsalar konuşmalarını daha dikkatli yaparlar ama ne yaparsın o da bizim insanımız...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.