1. YAZARLAR

  2. İsmail İkiz

  3. Çocuk ve Sanat
İsmail İkiz

İsmail İkiz

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuk ve Sanat

A+A-

“Sanatlar, yeryüzünün tuzudur; tuz yemeklere neyse, sanat da teknik için odur.”

Wolfgang Van Goethe

***

Çocuklar genellikle ebeveynlerinin destekledikleri futbol takımlarını desteklerler. Konyasporlu bir babanın oğlu Konyasporludur. Bir İstanbul takımını destekleyen anne babanın çocuğu aynı İstanbul takımını tutar. En iyi ihtimalle dayıdan amcadan etkilenilir. Duymuşuzdur; “Dayım Fenerbahçeli ben de Fenerbahçeliyim.” diyenleri.

Sizce konu edebiyat, sinema, tiyatro olduğunda konu farklılık gösterir mi? Çocuklar anne babalarının okumaktan hoşlandığı yazarları mı sever? Anne babanın takip etmekten hoşlandığı yönetmenin filmlerini çocuklar da takip eder mi? Evin delikanlısı ya da genç kızı dayının favorisi William Shakespeare’i mi, amcanın favorisi Moliere’i mi sever?

Aileler söylüyor, “Çocuğumuz ders çalışmıyor, kitap okumuyor.” Biz okuyor muyuz? Çocuklar ders yapmıyor, biz bütün görevlerimizi yapıyor muyuz? Orta öğretim öğrencileri ile sohbet etme imkânım olduğunda, kaç televizyon dizisi takip ettiklerini sorduğumda aldığım cevaplar 4, 5 civarında oluyor. Televizyon dizileri üretim şekillerinden ve hızlarından dolayı sanat denilemeyecek seviyede fabrikasyon üretim sonucu ortaya çıkar.

Hiçbir aslan, yavrusuna vahşi doğada hayat zordur, güçlü olmazsan aç kalırsın, hızlı koşmazsan, çevik olmazsan yok olursun demez. Çocukları ile oyun oynaya oynaya gelişmelerini sağlar. Çocukları karşımıza alıp hayat zordur, çalışırsan şöyle olur, çalışmazsan böyle olur demek onları etkilemeyecek, etkiler gibi görünse de uzun vadede işe yaramadığı görülecektir. Çocuğa saatlerce nutuk çekmekten faydalı olan şey onlarla birlikte oturup kitap okumak, anlamasak da derslerine yardımcı olmaya çalışmaktır.

Çocuklar yarının yetişkinleri, yöneticileri, öğretmenleri… Yarın bugünün çocuklarının elinde olan dünya üzerinde yaşayacağız. Bugünün çocuklarının yönettiği şehirde dolaşıp, onların sürdüğü araçlara bineceğiz. İstesek de istemesek de emaneti onlara devredeceğiz. Yarın istesek de bizimle oyun oynamayacak çocuğumuzla oyunlar oynayalım. Yarın şartlar el vermeyeceği için bugün oturup beraber kitaplar okuyalım, sinemalara, tiyatrolara gidelim. İlerideki mesleklerine ait teknik bilgiyi okullarından ve iş dünyasından alacaklardır biz de şimdiden yeryüzünün tuzu sanatı çocuklarımızla buluşturalım.

***

“Çocukken herkes bir sanatkârdır, zor olan yetişkinken sanatkâr kalabilmektir.”

Pablo Picasso

 

Kültür Sanat Günlüğü

* Ezgi Yentürk’ün yönettiği ‘Tuhaf İkili’ 9 - 10 Mart tarihlerinde Konya DT Sahnesinde…

* Emre Basalak’ın yönettiği ‘Bit Yeniği’ 15 - 16 - 17 Mart tarihlerinde Konya DT Sahnesinde…

* Okday Korunan’ın yönettiği ‘Hiç Kimsenin Öyküsü’ 22 - 23 - 24 Mart tarihlerinde Konya DT Sahnesinde…

* Nilbanu Engindeniz’in yönettiği ‘Elmadaki Barış’ 28 Mart tarihinde Konya DT Sahnesinde…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.