1. YAZARLAR

  2. Hayriye Eroglu

  3. Çocuklar İçin Probiyotik Önemli
Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklar İçin Probiyotik Önemli

A+A-

 

Okulların ve kreşlerin açılmasıyla birlikte ebeveynlerin de çocukların sağlığı ile ilgili endişeleri artıyor. Mevsim geçişi, okul dönemi kalabalık sınıflar ve alanlar hastalık sezonunu da beraberinde getiriyor. Ebeveynler, çocuklarının bağışıklıklarını kış dönemine güçlü bir şekilde hazırlamak istiyor. Bunun çözümü ise iyi bir sindirim sistemine sahip olmaktan geçiyor. Peki, sonbaharda çocukları hastalıklardan korumak ve sağlıklı yaşam sürmeleri için ne yapmak gerekiyor? Bu noktada probiyotik tüketimi ile bağışıklığı kuvvetlendirmek mümkün.

Probiyotik Nedir?

Probiyotik, yeterli miktarda kullanıldığında kişiye yarar sağlayan canlı mikroorganizmalar olarak tanımlanıyor. Kelime olarak ise ‘yaşam için’ anlamına geliyor. Sırları henüz tam olarak çözülemeyen insan vücudu30 trilyon civarında hücrenin birbiriyle koordineli ve dengeli çalışması sayesinde yaşamına devam eder. İnsanoğlu, vücudunda bulunan yaklaşık 40 trilyon bakteriyle beraber yaşıyor. Sağlıklı yaşam için atalarımızdan miras kalan bu dengeyi korumalıyız. Bağırsak florası, aslında daha doğru bir isimlendirmeyle, bağırsak mikrobiyotası ‘yararlı’ ve ‘zararlı’ mikroplardan oluşuyor. Mikrobiyotanın dengesi bozulduğunda zararlı mikroorganizmaların sayısı hızla artıyor ve hastalıklar yaşanıyor. Özellikle fast-food beslenmeyi alışkanlık haline getiren, katkı maddesi yoğun olan ürünlerle beslenen, karın ağrısı ve gaz nedeniyle sindirim problemi yaşayan, stresle boğuşan, sık veya uzun süren enfeksiyon geçiren kişilerin uygun bir probiyotik kullanmasında yarar bulunuyor.

Probiyotik çocukları

hastalıklardan koruyor

Hekim ziyaretlerinin en sık nedeni akut üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır.Bu durum özellikle çocuklarda ve yaşlılarda büyük önem taşıyan bir sağlık sorunudur. Üst solunum yolu enfeksiyonları çoğunlukla virüs kaynaklı olmakla birlikte, gereksiz antibiyotik kullanımının ve toplumda tehlikeli boyutlara ulaşan antibiyotik direncinin en önemli sebebi. Kreş döneminde başlayarak okul çağı çocuklarında sık antibiyotik kullanımı ve hazır gıda tüketimi zararlarına karşı düzenli probiyotik kullanımının faydalı etkisi olur.Probiyotikler sadece bağırsak mikrobiyotasını dengeleyerek kolonizasyon gücünü artırmakla kalmayıp, bağışıklık sistemi üzerinde de olumlu etkileri sayesinde ÜSYE sıklık ve şiddetini azaltır.

Probiyotik etkisi gösteren ürün almak isteyen ebeveynlerin Avrupa standartlarına sahip kaliteli tesislerde üretilen, içerisinde hangi suşun, hangi miktarda bulunduğu belli olan, son kullanım tarihinde bile aynı dozda probiyotiği barındıran ve muhakkak klinik çalışmalarla faydalı sağlık etkisi gösterilen probiyotikleri tercih etmesi gerekiyor.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.