1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Çocuklar Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirsin?
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklar Yaz Tatilini Nasıl Değerlendirsin?

A+A-

Okulların kapanmasının ardından anne ve babaları, çocukların yaz tatilini daha verimli hale getirme telaşı sardı. Bu noktada ebeveynlere büyük görev düşüyor; çocukların yaş ve kişisel gelişimlerine uygun aktivitelere yönlendirilmesi gerekiyor.

Çocuklar oyun oynamanın ve eğlenmenin hayalini kurarken ebeveynlerin aklını “Bu üç ayı çocuğum için nasıl verimli hale getirebilirim?” sorusu kurcalıyor. Bazı okullar, çocuklara yaz tatillerinde yapmak üzere ödevler, okumak için kitaplar veriyor. Bu uygulamanın faydası hep tartışılsa da çok yoğun olmadığı sürece, çocuğun okulda öğrendiklerini unutmaması ve okul tekrar başladığında zorlanmaması için oldukça yararlı bulunuyor. Yaz tatilinde, okulla ilgili hiçbir şey yapmayan çocuklar, sonbaharda okul tekrar başladığında derslere uyumda zorlanabiliyor. Çocuğun ödevleri dışında ekstra ders çalışmaya zorlanması, üzerine yüklenen bu ağırlığa kısa süre içinde isyan etmesine ve okulun verdiği ödevleri bile yapmamasına neden olabiliyor.

***

Yaklaşık yüz gün süren tatili bir şey yapmadan geçiren çocuklar; televizyon, bilgisayar gibi, vakit alan fakat zihinsel veya psikolojik gelişime bir faydası olmayan aktivitelere yönelebiliyor. Yasaklar koymak yerine, çocukları daha faydalı aktivitelere yönlendirmek gerekiyor. Yasaklar koyarak çocuğu kısıtlamak, çoğu zaman inat ve isyan davranışlarına sebep olabiliyor. 

***

Kitap okumak, çocuğun zihinsel kapasitesini artırıyor ve hayal gücünü genişletiyor. Okuldan bir şey önerilmediyse de, yaz tatilinde çocukları kitap okumaları için teşvik etmek oldukça önemli. Kitap okumak, bilgi dağarcığını ve kelime hazinesini zenginleştirmek açısından önemli bir kaynak. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, çocuğa yaşına uygun kitaplar sunmak ve daha da önemlisi, seçimi çocuğa bırakmak. 

***

Yaz tatilinde şehirden ayrılamayan çocukların, açık havada vakit geçirmelerine olanak sağlanmalı. Farklı sporlar yapmaları, kendi yaş gruplarından çocuklarla ortak aktivitelerde yer almaları, çocukların fiziksel, psikolojik ve sosyal gelişimleri açısından faydalı bulunuyor. Çocuğun ilgilendiği spor ve aktivitelerin belirlemesi, bu tarz okul veya kurslara daha istekli gitmesini sağlıyor. Yaz okulu veya kamp tarzı etkinlikler, çocukların kendi yaş gruplarından başka çocuklarla nasıl anlaşacaklarını, paylaşmayı ve grup çalışmasını öğretmesi açısından çok değerli fırsat olarak görülüyor. Rekabet, zafer ve yenilgiyle başa çıkmayı öğrenmek de, çocukların yine böyle ortamlarda öğrenebileceği değerler olarak sıralanıyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.