1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. ‘Çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz’
‘Çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz’

‘Çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz’

Trafik eğitimini küçük yaşlarda kazanmalarını sağlamak ve trafikte kurallara uyan bilinçli nesiller yetişmesi amacıyla ilçeye kazandırılan ‘Trafik Eğitim Parkı’ ilkokul öğrencilerinin uğrak yeri oldu

A+A-

Selçuklu Belediyesi tarafından geleceğin teminatı çocukların trafik eğitimini küçük yaşlarda kazanmalarını sağlamak ve trafikte kurallara uyan bilinçli nesiller yetişmesi amacıyla ilçeye kazandırılan ‘Trafik Eğitim Parkı’ ilkokul öğrencilerinin uğrak yeri olmaya devam ediyor.

 

Selçuklu Değerler Eğitimi Programı (SEDEP) kapsamında 4. sınıf öğrencilerine park içerisinde trafik şube ekiplerince belirli periyotlarla eğitimler veriliyor. Selçuklu Belediyesi, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü paydaşlığında gerçekleştirilen teorik ve pratik eğitimler ile trafik kültürünü güvenli bir ortamda öğrenen öğrenciler etkinliğin sonunda trafik deneyimi mutluluğunu yaşıyorlar. Şuana kadar bin öğrencinin eğitimlerini tamamlandığı ve sertifikalarını aldıkları eğitimlerden dönem sonuna kadar 5 bin 500 öğrencinin faydalanması hedefleniyor. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Akşemsettin İlkokulu öğrencilerinin trafik eğitiminde yaşadıkları heyecana ortak oldu. Öğrencilerle birlikte simülasyon merkezindeki teorik eğitime katılan Başkan Pekyatırmacı, daha sonra pratik eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifikalarını verdi.

Teorik ve pratik eğitim

Çocuklara trafik bilincinin erken yaşta kazandırılmasının önemine dikkat çeken Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Türkiye’de meydana gelen trafik kazalarının önüne geçilmesi yönünde ciddi çalışmaların yapıldığını vurguladı. Çocuklar için yapılan her çalışmanın anlamlı ve değerli olduğunu ifade eden Başkan Pekyatırmacı, “Çocuklarımız trafik eğitim parkında hem pratik hem de teorik eğitimlerini alıyorlar. Burada trafik şube, ilçe milli eğitim ve Selçuklu Belediyesi’nin çok büyük bir işbirliği var. İlçemizde okuyan 4. sınıf öğrencilerimiz trafik parkına gelerek burada trafik kuralları ile ilgili, yaya güvenliği ile ilgili, araç güvenliği ile ilgili bütün teorik bilgileri aldıktan sonra pratikte araç kullanarak trafikte nasıl seyredilmesi gerektiği, yaya geçişlerinde nasıl yavaş geçilmesi veya durulması gerektiği hususunda birebir bilgi ve deneyim sahibi oluyorlar. 2017 yılı trafik kazaları istatistiklerine baktığımızda bir milyon 202 bin 716 kazanın meydana geldiğini görüyoruz ve bu kazaların bir bölümü ölümlü kazalar. Çocuklarımıza bizim burada aşılamaya çalıştığımız şey, her yıl araç sayısıyla birlikte artan trafik yoğunluğunda, bilinçli sürücüler olarak hem kendilerinin hem de başka insanların hayatını tehlikeye atmayacak şekilde araç kullanım eğitimi vermek. Bu bilinci biz küçük yaşlarda çocuklarımıza kazandırarak onları hayata hazırlamaya çalışıyoruz” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.