1. YAZARLAR

  2. Hayriye Eroglu

  3. ‘Çocukların da Başı Ağrır
Hayriye Eroglu

Hayriye Eroglu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

‘Çocukların da Başı Ağrır

A+A-

 

Toplumda en sık rastlanan sağlık sorunlarından birisi de baş ağrısı. Bu şikayet sadece yetişkinlere özgü değil. Artık günümüzde çocuklarda da baş ağrıları çok sık görülüyor. Çocukların baş ağrıları sıklıkla aileler tarafından ‘Çocuğun başı ağrımaz’ yada‘Çocuktur numara yapıyor’ denilerek göz ardı edilebiliyor. Ne var ki çocuklarda da migren tipi baş ağrısı olabileceğini hatta bu şikayetlerin altında önemli bir sağlık probleminin de yatabileceğini akılda bulundurmak gerekiyor. Çocuklarda baş ağrısının nedenlerinin; çürük diş, kulak iltihabı, burun tıkanıklığı, boğaz enfeksiyonu ve diğer enfeksiyonlar gözde kırma kusurları,  beyinde su toplanması, beyinde tümör, beyinde damar tıkanıklıkları, beyinde kanama gibi organik bir neden olabileceği gibi, migren ve gerilim tipi, sebebi tam olarak bilinmeyen hastalıklarla ilişkili olabilir.

***

Çocuklarda baş ağrısının nedeni iyi araştırılmalıdır. Eğer çocuğunuz sürekli baş ağrısından şikayet ediyor, günlük aktivitelerini aksatıyor, okula gitmek istemiyor, ödevlerini yapmıyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Çocuklar baş ağrısını farklı şekillerde ifade edeceği için tanıda birtakım sıkıntılar yaşanabilir. Çocukların erişkinlere benzer tarzda baş ağrısı şikayetlerini dile getirmesi ancak 3 yaşındansonra mümkündür. Bu yaş itibariyle çocukların söylediklerini iyi değerlendirmek gerekmektedir. Özellikle aileler çocuklarını çok iyi takip etmeli, baş ağrısının ne sıklıkta, günün hangi saatlerinde olduğu, ne kadar sürdüğü, baş ağrısını başlatan-bitiren sebepler, baş ağrısı sırasında çocukta meydana gelen değişiklikler belirlenmeye çalışılmalıdır. Başının ağrıdığını ifade edemeyen çocuklarda, ağrının belirtileri; Ani kusma, aşırı ağlama, huysuzluk,  denge bozukluğu, korku-endişe, her zaman yaptığı ya da yapmayı çok sevdiği aktiviteden geri kalma olabilir.

***

Migren çocuklarda da görülüyor. Sık, şiddetli ve uzun süreli baş ağrısı olan çocuğun bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda migren belirtileri

Çocuklarda migren belirtileri yetişkinlerle benzerlik göstermektedir. Baş ağrısının bir saatten uzun sürmesi, ışıktan ve sesten rahatsız olması, ağrının alında ve şakak bölgelerinde olması, baş ağrılarının zonklayıcı tipte, sanki başının içinde davul çalıyor gibi olması ve genelde uyuduğunda geçmesi çocukluk çağı migren tanısını desteklemektedir. Çocuklarda kesin tanı konulabilmesi için bu belirtilere ek olarak nörolojik muayenesinin yapılması gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.