1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Çocuklarla Sağlıklı İletişim Önemli
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklarla Sağlıklı İletişim Önemli

A+A-

Çocuklar kendilerine özgü iletişim kurma tekniklerine ve yöntemlerine sahip oldukları için yetişkinlerin, yani ailelerin çocukları ile kurdukları iletişimde de sorunlar meydana gelebiliyor. Çocuğunun dertlerine ortak olamayan, onlarla empati kuramayan ve ihtiyaçlarını anlamayan ebeveynler ise gelecekte çocuklarının psikolojik olarak bazı rahatsızlıklara sahip olmasına neden oluyorlar.

***

Evladınızla iletişim kurarken aklınızda tutmanız gereken etkenlerden en önemlisi onun da kendine ait bir karaktere, alışkanlıklara, zevklere ve isteklere sahip olduğunu unutmamaktır. Çocuğunuzu olduğu gibi kabul etmeye çalışarak onun kararlarına ve düşüncelerine saygı duyarsanız hem kendini gerçek bir birey gibi hissetmesine yardımcı olabilirsiniz hem de aranızda sevginin yanında saygı dolu bir iletişim kurma imkanı doğar.

Sizin için önemli olmayan pek çok konu çocuğunuzun yaşındaki insanlar için çok kıymetli olabileceğinden dolayı onun bahsettiklerini dinlemeli ve sizden beklediği gibi tepki vermelisiniz. Zira iletişim sadece dinlemek yoluyla tek yönlü olarak gerçekleştirilirse bu yöntem çocuğunuzu mutlu etmekten ziyade onun kendisini değersiz hissetmesine neden olacaktır.

Sürekli olarak çocuğunuzun üzerinde baskı, otorite kurmaya çalışmanız ise aranızda bir güç mücadelesinin başlamasına sebep olacaktır. Bu güç savaşı hem sizin çocuğunuz üzerindeki hakimiyetinizin kaybı anlamına gelecektir hem de onun erken yaşlarda kendini geliştirebileceği pek çok şeyle ilgilenmek yerine tüm enerjisini sizinle karşı karşıya gelmek için tüketecektir.

***

Çocuğunuzla yaşayacağınız sorunlar sadece ergenlik döneminde değil doğum anından itibaren başlayacaktır. Her ne kadar ergenlik çağında anne babalar ile çocuk arasındaki iletişim en gergin haline gelse de bundan çok daha önce çocuğunuzla iletişim problemleri yaşamanız olası.

Bu problemleri aşabilmek için sadece ergenlik döneminde anlayışlı olmaya çalışmak yerine çocuğunuzun doğumundan itibaren anlayışlı, çözüm yöntemleri arayan ve ona kendini değerli hissettirecek davranışlarda bulunmaya başlarsanız sadece ergenlik döneminde çocuklarını birey kabul etmeye başlayabilen ailelerden bir adım önde olacaksınız demektir.

Elbette çocuklarla iletişim kurmak onun her istediğini yapmak veya hiç bir istediğini yapmamak anlamına gelmiyor. Onun için sağlıklı ve faydalı olabilecek isteklerini gücünüz el verdiğince gerçekleştirmeye çalışmalı ancak gerçekten ihtiyaç duymadığı veya zararına olabilecek şeyleri istediğinde ise kestirip atarak değil, ona sebep ve sonuçlarını anlatarak engellemelisiniz. Sadece tek yönlü olarak kestirip atmak çocuğunuzun sizin hakkınızda keyfi davrandığınız kanısını geliştirmesine neden olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.