1. YAZARLAR

  2. Osman Nevres Yılmazlar

  3. Çölleşme ile Mücadele
Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Çölleşme ile Mücadele

A+A-

Çölleşme ve Kuraklık Dünya’nın tüm bölgelerini etkileyen küresel bir sorundur.

‘Çölleşme ile Mücadele Sözleşmesi (UNCCD)’  17.Haziran 1994 te kabul edildi. Bu tarihten sonra her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Çölleşme Konya-Karaman yöresini de çok ilgilendirdiğinden konu ile ilgili olarak birçok yazımızı paylaştık. Konya Kapalı Havzası’nın durumunu bir sonraki yazımıza bırakarak; çölleşmenin ne boyutta olduğunu algılamak için TEMA’nın açıklamasına bakalım:

Bu hızla devam edersek;

Topraklarımızı çölleşmeden kurtarmak için

Yaklaşık 700 yıla ihtiyaımız var!        

“TEMA Vakfı, 17 Haziran Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü’nde topraklarımızı tehdit eden erozyon ve çölleşme tehlikesine karşı verilen mücadelenin önemine dikkat çekti. Konuyla ilgili açıklama yapan TEMA Vakfı “Yılda 743 milyon ton toprağımızı erozyonla kaybediyoruz. Topraklarımızın dörtte üçü şiddetli ve çok şiddetli erozyon tehdidi altında. Tarım alanlarımızın % 59’unda, meralarımızın % 64’ünde ve orman varlığımızın % 54’ünde erozyon yaşanıyor. Son 50 yılda ancak 4 milyon hektar alan erozyon ve çölleşmeden kurtarıldı. Bu hızla devam edilirse, erozyon ve çölleşme tehdidi altındaki toplam 57,6 milyon hektar arazi varlığımızı kurtarmak için yaklaşık 700 yıla ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.         

TEMA Vakfı, erozyon ve çölleşmeyle mücadele için önlemleri şöyle sıraladı:

  • 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu, toprağın korunması yönünde iyileştirilmeli, tüm maddeleri acilen uygulanmalı.
  • Nerede tarım yapıp, nerede hangi ürünü üreteceğimizi, nereyi yapılaşmaya açacağımızı kesin ve net olarak belirleyen, Arazi Kullanım Planlaması yapılmalı ve uygulanmalı.
  • Tarımsal potansiyeli yüksek, bozulan-kirlenen ve amaç dışı kullanılan Büyük Ovalarımız Bakanlar Kurulu kararıyla koruma altına alınmalı.
  • Mevcut ormanlar korunmalı, ağaçlandırma ve teraslama çalışmalarına verilen önem arttırılmalı,
  • Mera ve Toprak Koruma yasalarından sonra yine TEMA Vakfı’nın hazırlamış olduğu Su Yasa Taslağı’ndan yararlanılarak Su Yasası çıkarılmalıdır.

TEMA’nın açıklaması, çölleşmenin temel nedenleri insanların yanlış faaliyetleri ve iklim değişiklikleridir. Çölleşme ekonomik kaynaklar üzerinde büyük bir yüktür. Çölleşme yoksulluğun hem nedeni hem sonucudur denilerek sona eriyor.

Bu açıklamanın üzerine daha ne eklenebilir ki. Üyesi olduğum TEMA’nın bu konu ile ilgili açıklamasını ayrıntısıyla okumak isterseniz “tema@tema.org.tr”  adresinde  okuyabilirsiniz.

Hoşça kalın

 

 

  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.