1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Çölleşmeyle Mücadele Birlikte Başarılır
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Çölleşmeyle Mücadele Birlikte Başarılır

A+A-

Geçen hafta şehrimizde Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Çölleşmeyle kuraklığın büyük bir tehlike olduğuna dikkat çekilirken, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak herkesin görevi olduğuna dair mesajlar verildi. Tabi ki yaşanabilir bir dünya bırakmak içinde yaşlısı ve genci birlikte mücadele etmesi gerekiyor. Çölleşme ve kuraklık mücadele denilince de akla ilk gelen fidan dikme ve ağaçlandırma gelmektedir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın bugüne kadar 3,5 milyar fidanı toprakla buluşturması ve bu yıl için de 7 milyar fidanı toprakla buluşturma hedefi güzel bir örnektir. Hatta bu yıl ki çölleşmeyle mücadele teması olarak ta “Dünya’yı koru, Araziyi iyileştir, İnsanı yaşat” sloganın seçilmesi de önemli bir mesajdır. Öyle ise hepimizin yapması gereken de çevremizi korurken, bir fidan dikerek bu amaca katkı vermek olmalıdır. İçinde bulunduğumuz dönemde çölleşme yüzünden dünyanın geleceği ve insanlığın gıda güvencesi tehlike içindedir.
***
Kuraklık, az yağışlı bölgelerdeki iklim değişiklikleri, insanların faaliyetleriyle ortaya çıkan çölleşmenin en büyük nedeni erozyondur. Ülkemiz, erozyona en fazla maruz kalan ülkeler arasında olup, toprakların yüzde 90’nında değişik derecelerde erozyon yaşanmaktadır. Bunun en önemli sebebi de ormanların ve bitki örtüsünün tahrip edilip, sahip çıkılmamasıdır. Diğer taraftan tarım alanlarındaki yanlış sulama, anız yakma ve toprağın yanlış işlenmesi de erozyona etken olmaktadır. Su zengini olmayan ve sürekli olarak da su sorunu yaşayan ülkemizde, aşırı sulama bir yana bir damla suyu dahi heba etme lüksümüz olmamalıdır. Bütün bunların yanında eğitimsizlik gibi nedenlerde çölleşmeye hız kazandırmaktadır. Diğer taraftan nüfusumuzun artışına paralel gıda, toprak ve suya olan talebin artmasının yanında, zenginleşmeyle birlikte tüketim alışkanlıklarının değişmesi de doğal kaynaklar üzerine aşırı baskı yapmaktadır. Bu durumda çölleşmeye ayrı bir olumsuzluk katmaktadır.
***
Gelinen noktada ülkemizdeki çölleşmeyle mücadele ve kuraklığın etkilerinin azaltılması için acil tedbirler alınması zorunlu ve kaçınılmaz olmuştur. Zaten büyük bir tarımsal potansiyeline sahip olan ülkemizde, insanların çölleşme ve erozyonla mücadele konusunda daha fazla duyarlı ve bilinçli olunması da şarttır. Özellikle kamu ve özel kuruluşların konuya gereken hassasiyeti göstermeleri son derece önem arz ediyor. Toplumda çölleşmeyle mücadele bilincinin oluşturulması, çevre sorunlarına karşı duyarlı olunması ve gerekli önlemlerin alınmasının konusunda da daha fazla eğitim verilmelidir. Sonuç olarak çölleşme sonucu oluşacak her olumsuzluk bizleri her yönüyle etkileyeceği bilinmektedir. Gelecekte çölleşme nedeniyle sorunlar yaşamak istemiyorsak şimdiden her türlü tedbiri almakta büyük bir fayda vardır. Öncelikle her geçen gün azalmakta olan doğal kaynaklarımızı ve verimli arazilerimizi korumalıyız. Yaşamımızın devamı ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak içinde her türlü doğal kaynaklara sahip çıkıp, aşırı kullanımından uzaklaşmalıyız. Bugünden itibaren fırsatımız oldukça bir fidanı toprakla buluşturarak çölleşmenin önüne geçmek içinde katkı yapmalıyız. Ne dersiniz sizce de öyle yapmak gerekmez mi sorarım sizlere?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.