1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Covid-19 Konya’yı Neden Terk Etmiyor?
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Covid-19 Konya’yı Neden Terk Etmiyor?

A+A-

Dünkü yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Sağlık alanında tesis ve teknik imkânlar bakımından donanımlı şehirlerden biri olan Konya’da Korona virüs bütün donanıma rağmen giderek yaygınlaşıyor ve günlük vaka sayısında ciddi oranda artış görülüyor.

Yakın zamana kadar Hüyük ilçesinde vaka görülmemişti. Ancak Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem, ilçesinde beliren tehlikeyi önceki gün sosyal medya hesabından “Covid 19 virüsü yakın zamana kadar ilçemizde hiç yokken bugün 8 mahallemizde yaklaşık 30 hemşerimizde tespit edilmiştir. Bunun yanında tedbir amaçlı 120 hemşerimiz evlerinde karantinada tutulmaktadır” diyerek duyurdu.

Beyşehir’den yapılan sosyal medya paylaşımlarında ise hemen hemen her mahallede pozitif vaka görüldüğü ve ilçede bugüne kadar 30 kişinin korona virüs nedeniyle hayatını yitirdiği dile getirildi. Pandemi şikayetleri Ereğli ve bilhassa Karapınar’da da yoğunlaştı.

Hem de İl Sağlık Müdürünün yeniden aynı göreve atandığı süreçte Konya’nın korona listesinin ilk sıralarına yerleşip, tehlikeli iller arasında gösterilmesi ve ‘Sağlıksız-tedbirsiz şehir olarak’ Türkiye’nin gündemine oturması ve hiç de hoş olmadı.

Nüfus yoğunluğu olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya gibi şehirlerin gerisinde olmasına ve sahil-plaj gibi sosyal mesafe kurallarına aykırılık teşkil edecek mekânları olmamasına rağmen vaka rekoru kırması Konya’yı münhasır kılıyor.

Karapınar kayıp

şehir olmadan!

1980’li yılların sivil yönetime geçildiği ilk döneminde Konya’nın Karapınar ilçesi askeri ve mülki erkânın ana gündeminden biriydi ve ilçede sık sık doğa etkinlikleri düzenlenirdi. Çölleşmenin önlenmesine yönelik bu organizasyonlarda erozyonu durdurarak kumul alan oluşumunun önüne geçilmesini amaçlıyordu. Hatta dönemin Valisi Kemal Katıtaş’ın “Karapınar’ı Yeşilpınar yapacağız” sözü de sloganlaşmıştı.

Aradan geçen onca senede Karapınar Yeşilpınar olamadığı gibi her geçen gün doğal zenginliklerini yitirmenin eşiğine geldi. Yaylalarda, tarım arazilerinde oluşan obrukların sayısı hafızaları zorluyor. Göçükler toprağı yutmaya devam ediyor. Türkiye’nin nazar boncuğu Meke Krater Gölü tamamen susuz kaldı. İçinde canlı yaşamayan ama onlarca kuş çeşidinin uğrak yeri olan, derinlikte Türkiye birincisi ve dünya üçüncüsü volkanik Acı Göl kayda değer su kaybı yaşıyor.

Bugünlerde yeni nesil enerji merkezine dönüştürülme çalışmaları sürdürülen Karapınar’da yer altı su rezervini bir an önce yükseltecek acil projelere ihtiyaç duyuluyor. Esasen, Konya Ovası’nın tümüyle KOP’a ilave ciddi su kaynaklarına ihtiyacı var. Bilhassa Karadeniz ve Akdeniz’e hoyratça akıtılan suyun bir miktarının ‘doğal yapı bozulmadan’ Anadolu topraklarına çevrilmesi ülkemizin başlıca ihtiyaçlarından bir haline geldi. Yoksa Konya arzını ayakta tutan yeraltı sularının tükenmesiyle oluşan dehlizler çöktükçe ova ‘kayıp coğrafyaya’ dönüşecek.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.