Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhur İttifakı

A+A-

Küçük sözcükler büyük önem taşır. Sözcüklerin anlamı üzerinde yeterince düşünen, sözcükleri yerinde ve doğru kullanmayı öğrenen milletler medeniyet olur, öğrenemeyenler birbirine düşer yok olur. Boyundan büyük anlam taşıyan sözcüklerden biri de “millet”tir… Millet ve vatan anlamda bütünleşen sözcüklerdir. Anlamına ermeden yanlış kullanmamız yüzünden millet sözcüğü, ümmet sözcüğü ile karışır… Bu sözcükleri aldığımız Arap milletinin, millet bilinci gelişmediğinden millet ile ümmet arasındaki farkı ve bağı sorgulamamış ve karışıklığı devam ettirmişiz. Bu yüzden tarih boyunca süregelen birçok yanlış anlamanın mağduru olmuşuz, olmaktayız.

*

Milliyetçilik bilinci gelişmeyen toplumlarda vatan bilinci gelişmez, vatan bilinci olmayan kişiler, vatan zora düşünce cepheye koşmak yerine sınıra kaçar. Anlamlar üzerinde yeterince düşünmediğimiz için milliyetçilik sözcüğü bir de ırkçılık sözcüğü ile karıştırılır. Bu daha büyük yanlışlara sebep olur. Örneğin, ümmetçilik adına ırkçılığı ayaklar altına alması gerekenler, milliyetçiliği ayaklar altına alırlar ve İslam ümmetinin işlev kazanmasına ve güçlenmesine mani olurlar.

*

Asabiyet, kavmiyet, ırk, millet gibi sözcüklerin “dar” anlamları üzerinden genellikle çarpıtılarak yapılan tercümeler ile günümüz şartlarında yapılan düşünmeler de konuşmalar da siyaset de maalesef hedefine hizmet etmiyor. Bu yanlıştan kurtulmalıyız. Birkaç küçük sözcüğü doğru düzgün tanımlayamayan Müslümanlar, enerjilerini yanlış kullanıyor ve israf ediyorlar. Millet tanımı doğru olursa, vatan, dost ve düşman tanımı da doğru olur.

*

Millet bilinci gelişmeyen toplumlar, din kardeşliği esasına dayalı milletler üstü bir kimlik olarak ümmet birliği kuramamıştır, tarih buna şahittir. Yüksek binalar nasıl, sağlam ve düzgün tuğlalar, kaliteli malzemeler ile inşa edilebilirse, İslam ümmetini oluşturması beklenen Müslüman toplumların da sağlam, düzgün nitelik sahibi halklara, milletlere dönüşmesi gerekir. Niteliği belirleyen unsurlar arasında vatan bilinci, adalet bilinci, gelecek birliği ve birlik içinde kalkınma hedefi gösterilebilir. Bunlar, çadır veya kulübe seviyesinde bulunmaz.

*

Bu açıdan baktığımızda kendisini ümmetçi tanımlayan AK Parti ve milliyetçi tanımlayan MHP’nin Cumhur İttifakı çağımızın fırsatıdır ve Türkiye bu ittifak ile diğer Müslüman devletlere bir daha örnek olabilir. İlkel bir “dürtü” olan ırkçılık ile insani bir “duygu” olan milliyetçilik arasındaki fark anlaşılmalı ve anlatılmalıdır. Milliyetçiliği ayaklar altına alanlar, ayaklarını milliyetçilik üzerinden çekip ırkçılık üzerine basmalıdır. Irkçlık ve hemşehricilik, cemaatçilik, akrabacılık, işi ehline vermek yerine bizdencilik veya particilik yapmak gibi “ırkçılığın şubeleri” olan eylemler birlikte ezilmeli, yok edilmelidir.

*

Milliyetçiler de milliyetçilik ile ırkçılık arasındaki ince çizgiye dikkat etmeli, ırkçılığa kaymadan ümmetin temeli olma bilinci ile milliyetçilik yapabilmelidir. Irkçılık, mensubu olduğun ırkın, diğer ırklardan üstünlüğünü iddia ederek böbürlenmektir. Milliyetçilik ise mensubu olduğun milletin diğer milletlerden üstün olması için daha çok çalışmaktır. Bu hali ile milliyetçilik milletlerin kalkınması için bir kıvılcım, itici bir güçtür, ümmet binasının temelidir, tuğlasıdır, malzemesidir ve ayaklar altında değil, baş üstünde tutulmalıdır. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.