1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Cumhur İttifakı Seçim Startını Aldı-1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhur İttifakı Seçim Startını Aldı-1

A+A-

Uzunca bir zaman kamuoyunu merakta bırakan AK Parti ve MHP nihayet Konya ilçe belediye başkan adaylarını açıkladı.  Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışına Selçuklu Belediyesi'nde iki dönem kıdem sahibi olan Uğur İbrahim Altay'la devam kararı alan 31 ilçenin 29 belediye yönetimini elinde bulunduran iktidar partisi 13 ilçede mevcut başkanlarla devam kararı alırken 13 ilçeye yeni aday çıkardı, 5 ilçeyi de ittifak ortağı MHP’ye bıraktı.Akören'de Ekrem Tulukçu, Beyşehir'de Murat Özaltun, Bozkır'da İbrahim Gün, Çeltik'te Mehmet Ekizoğlu, Çumra'da Mehmet Oğuz, Derbent'te Hamdi Acar, Ereğli'de Özkan Özgüven, Güneysınır'da İsmail Özcan, Halkapınar'da Fahri Vardar, Hüyük'te Mehmet Şahin, Ilgın'da Mehmet Karahan, Kadınhanı'da Mehmet Nuri Ödük, Karatay'da Mehmet Hançerli, Kulu'da Ahmet Yıldız ve Meram'da Fatma Toru 31 Mart'ta görevi devretmesi kesinleşen isimler oldu.

***

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı Konya İmam Hatip Lisesi mezunu, Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünde lisansını yapmış, 1995’den bu yana iş ve siyaset dünyasında olan bir isim. İlk olarak 2009'da Selçuklu Belediyesi Meclis Üyeliğine seçilen Pekyatırmacı 2014'den sonra Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği ile Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcılığı’na geldi. Uğur İbrahim Altay'ın Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilmesiyle de 12 Mayıs 2018’detüm meclis üyelerinin ortak teklifi ve oybirliği ile getirildi. AK Parti yola Pekyatırmacı ile devam kararı aldı.

***

Cumhur İttifakı’nın yeni dönem adaylarına kısaca bir bakalım;Meram Belediye Başkan Adayı Mustafa Kavuş, 1974 doğumlu ve Havzan Kuran Kursu hafızlarındadır. Konya İmam Hatip Lisesi'nden sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünü okudu, Selçuk Üniversitesi Yönetim Organizasyon Ana Bilim Dalında yüksek lisansını tamamladı. Tekstil, yayınevi ve gıda sektörlerinde yöneticilik yaptı, AK PartiGençlik Kolları Kurucu teşkilatlanma Başkanı olarak iki yıl görev üstlendi. 2003-2005 yılları arasında İl Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundu, 2011'de ise Milletvekili Aday Adayı oldu.2004 yılında Konya Büyükşehir Belediyesinde Başkan danışmanlığına getirildikten sonra 2006’da Teftiş Kurulu Müfettişliğine, 2009'da Teftiş Kurulu Başkanlığına yükseldi. Kavuş, aday adaylığı öncesinde bir süre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Müşavirliğinde bulundu.

***

Karatay Belediye Başkan Adayı Hasan Kılca 1970 doğumlu,  Harmancık İlkokulu ve Konya İmam Hatip Lisesi mezunudur. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini aldıktan sonra bir müddet serbest avukat olarak çalışıp 1997 yılında Konya Büyükşehir Belediyesi’nde göreve başladı. 2002'de 1. Hukuk Müşaviri, 2016'da ise Genel Sekreter olan Kılca Büyükşehir Belediyesi Çalışma Yönetmelikleri ile Stratejik Planın hazırlanmasına katkı verirken çeşitli komisyon başkanlıklarıyla encümen başkanlığını da yürüttü. 

***

Beyşehir Belediye Başkan Adayı 1985 doğumlu Üzeyir Yaşar partinin en genç adaylarından biri oldu. Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra Selçuk Üniversitesi İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı. Aile şirketini yönetti, yerel medya da görev aldı. 2014-2017 arasında AK Parti Beyşehir ilçe yönetim kurulu üyeliğinde bulundu ve Tanıtım ve Medya Başkanlığı yaptı. Beyşehir Geleneksel Türk Sporları ve Sanatları Kulübünü kurdu, İmam Hatip Platformu ilçe temsilciliğini üstlendi.İlçenin efsanevi Belediye Başkanlarından Adil Bayındır bu dönemde MHP’den Aday adayı olmuştu. Partisinin Beyşehir’i AK Partiye bırakmasına tepki gösteren Bayındır bağımsız aday olacağını açıkladı.

Yarın devam edeceğiz…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.