1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Cumhur İttifakı Seçim Startını Aldı-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhur İttifakı Seçim Startını Aldı-2

A+A-

Kaldığımız yerden devam ediyoruz…

Son yıllarda MHP ile AK Parti arasında her dönem el değiştiren Ereğli İyi Parti ve CHP’nin de gözdesidir. AK Parti burada, uzun zamandır belediyede görev yapan Adem Erdal’ı tercih etti. Geçmişte İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kayseri İl Çevre Müdürlüğünde de görev alan Erdal Ereğli’de önce imar ardından Fen İşleri Müdürlüğü ve Başkan Yardımcılığı yaptı. Bürokrasi tecrübesinin yanı sıra şehir planlayıcısı olması Erdal’ın yolunu açan en önemli avantaj olarak değerlendiriliyor. İki dönem önce MHP’den Belediye Başkanı olan Hüseyin Oprukçu’nun Adana Belediyesi’ndeki görevinden istifa ederek tekrar aday olması Cumhur İttifakı adaylığının MHP’ye bırakılacağı öngörülerini beraberinde getirmişti; ancak beklenen olmadı. İlçede muhalefetin son günlerde Oprukçu üzerinde siyaset üretmesi dikkat çekiyor.

***

Çumra Belediye Başkan Adayı 1974 doğumlu olan Halit Oflaz, Kamu Yönetimi mezunudur. Yenisu Belediyesi Yazı İşleri Müdürlüğü, Çumra Belediyesi İşletme Müdürlüğü, Belek Belediyesi İşletme Müdürlüğü görevlerinin ardından son dönemde Selçuklu Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğünde görev aldı.

***

Kadınhanı Belediye Başkan Adayı Mehmet Badem de genç adaylardan; 1984 doğumludur. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu ve Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. 2006'dan itibaren ilçede esnaflık yaptı. 2018'de önce Kadınhanı Esnaf  ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı’na ardından KONESOB Disiplin Kurulu Başkanlığına seçildi. Halen Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi Yerel Yönetimler Bölümünde eğitimine devam ediyor. İki dönem Kadınhanı Belediyespor yönetiminde görev alan Badem, bir dönem de antrenörlük yaptı.

***

İnegöl Vergi Dairesi Müdürü iken istifa edip memleketi Ilgın’dan aday olan Yalçın Ertaş 1966 doğumludur. Maliye Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanıp 1990’da Ilgın Vergi Dairesinde memuriyete başlayan Ertaş 1992-1994 arasında Eskişehir Maliye Kursunu başarıyla bitirdi ve 1997’de görevde yükselme sınavını geçerek Seydişehir Vergi Dairesine Müdür Yardımcısı olarak atandı. 1999-2005 arasında burada müdür vekilliği görevinde bulunduktan sonra Şırnak ve Merzifon vergi dairelerinde müdürlük yaptı. Ertaş sekiz yıldır da İnegöl Vergi Dairesi Müdürlüğünde bulunuyordu.

***

Bozkır Adayı Sadettin Saygı atadan belediyeciliğe yabancı olmayan bir isimdir. Babası merhum Mustafa Sabri Saygı 1973-1980 arasında iki dönem Bağımsız Bozkır Belediye Başkanlığı yapmıştır. 1960 doğumlu olan Sadettin Saygı Selçuk Üniversitesi Eğitim Enstitüsü İngilizce Bölümü mezunu olmasına karşılık, ilçeden ayrılmayıp ticaretle iştigal etmeyi seçti. Annesi Fatma hanımın da Bozkır köylerinde “Fatma ebe” namıyla anıldığı düşünüldüğünde Sadettin Bey’in ilçedeki ağırlığı görülmektedir.

***

Kulu’da bir dönem önce mevcut Başkan Ahmet Yıldız’a karşı muhalif duruşuyla öne çıkan Murat Ünver aday gösterildi. Meclis Üyeliği yapan, İHH (İnsani Yardım Vakfı) gönüllüsü olan Pakistan ve Filistin’e olan duyarlılığı ile öne çıkan Ünver Gazze’de Filistin Başbakanı İsmail Heniyye ile görüşen İHH heyeti arasında bulunuyordu.

***

Hüyük Belediye Başkan Adayı 1974 doğumlu Mehmet Çiğdem 2004 seçimlerinde AK Parti Çavuş Belediye Başkanlığına büyük farkla seçilirken Türkiye’nin en genç belediye başkanı olarak da siyaset vitrinine çıkmıştı. Siyaset öncesinde İstanbul ve Konya’da ticari faaliyetlerde bulunan Çiğdem başkanlığı döneminde çok sayıda ödül aldı. Konvak, Çavuşder, İstop gibi sivil toplum kuruluşlarına üye iken Umut Yolu Derneği’nin de kuruluş çalışmalarına katkı verdi. Çiğdem son dönemde Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Yarın devam edeceğiz…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.