Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhur ve Başkan

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti’nin, Cumhurbaşkanlığı makamındaki Cumhur ifadesini kaldırmak için kurulan siyasi koalisyonun adı Cumhur İttifakı. Cumhurun çoğunluğunun oyları ile cumhursuz bir makam kurdular, adına da Türk tipi “başkanlık” dediler ama ülkeyi Cumhurbaşkanlığı Hükumeti ile yönetiyorlar.

*

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yetkilerini kısıtlayıp, zirveye oturan ve seçilmemiş kişileri bakan atayan Başkan, kararnameler ile kanun çıkarmaya ihtiyaç duymadan ülkeyi yönetir hale geldi. Birileri de cumhura doğru dönerek, bak ne kadar hızlı yönetiyoruz ülkeyi diye gösterdi. Ülke yönetiminde, hız mı daha önemli yoksa liyakatli yöneticilerin istişaresi mi?...

*

Cumhur, bu ittifaka düşünerek, farkına vararak mı oy verdi yoksa duygusal bağları ile mi destekledi? Durumun farkına oy verdikten sonra varanlar ile konuştukça şaşırıyorum. Şaşırmaya gerek yok aslında, zira bu cumhur Türk Lirasından 16 yıl önce atılan 6 sıfırı aklından çıkarıp da yeni para sistemini konuşamadı, hala bin yerine milyar, milyon yerine trilyon diyor.

*

Bizim cumhur, seçilmiş ile atanmış arasındaki farkı da anlayamamış. Bakan olarak atananlar bile ...görevimi yaparken milletime(!) layık olmaya çalışacağım... demek yerine, kendisini atayan Başkana layık olma sözü veriyor...

*

Cumhurun, seçilmiş ile atanmış arasındaki farkı anlayamaması, darbeci komutanların, cumhuriyeti koruyacağız derken cumhurun seçmen iradesine saygı göstermemesi kötülüğünün sonucudur.

*

İşin aslını anlamak yerine çoğunluğu söylentiye, görüntüye kanan bir millet olarak, gücünü kontrol edemeyen birkaç komutanın yaptığı yanlışın cezasını hep birlikte çekiyoruz… Asker milletiz derken, askerimizi üstün ve dahi kutsal(!) görürken ibreyi biraz kaçırmışız belli ki. Zirve makamlara gelip paşa, general olan komutanlar da bu ibreye bakarak kendi gücünü kontrol edememiş demek ki.

*

Hatırlar mısınız bir dağ keçisi videosu vardı sosyal medyada. Bilirsiniz, bu hayvanlarda boynuz önemlidir zira boynuz sürü içindeki makamı belirler. En büyük boynuz en yüksek makam demek. O keçinin boynuzları o kadar büyüktü ki, tüm vücudunu aşıp, taa ardına ulaşıyordu. Ve o keçi o güzelim boynuz ile ne yapıyordu dersiniz? Kıçını kaşıyordu iyi mi, kıçını…

*

Güç gereğinden fazla büyürse ve gerektiği gibi kontrol edilmezse işte böyle kendine hiç yakışmayan işlere alet oluyor. Yazık! Gücünü kontrol edemeyen o komutanların cezasını millet olarak çekiyoruz. Buna da yazık.

*

Tabiatı gözleyenler, hayvanları gözleyenler insanı anlar, yaşamı anlar, şekillerde boğulmak yerine yaşama anlam katar… Görünene, söylenene, şekillere kanarak yaşamak yerine işin aslını, esasını anlayarak yaşayanlardan olmak duası ile.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.