1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a Teşekkür Etmemiz Gerek
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a Teşekkür Etmemiz Gerek

A+A-

AK Parti’nin Olağanüstü Genel Kurul kararı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kongrede aday olmayacağını açıklaması son günlerin en çok konuşulan gelişmesi oldu. Erdoğan-Davutoğlu görüşmesini “Çıkacak kararın merakıyla” bekledik. Görüşme sonunda açıklama yapılmamasının anlamları üzerinde duracak değiliz. Ama görüşmenin akabinde hemen “AK Parti Genel Kurula gidiyor” haberlerinin çıkması daha önemliydi. Ertesi günü MYK’dan sonra bir taraftan Başbakan’ın açıklamasını beklerken diğer taraftan piyasaların durumunu görmeye çalışıyorduk. “Kriz olgusu” piyasalara nasıl zarar verecek, bu önemliydi. Başbakan’ın açıklamalarında “Satır arası okuması yapmadan” bakacak olursak “Krize sebebiyet verecek bir ifade yoktu. Kırgınlık, küskünlük gibi “Algı oluşturmamaya” özen göstermişti. Elbette “Kriz sevicilerin” beklediği boyutta olmasa da piyasalarda bir dalgalanma oldu. Ama biz bunun daha büyüklerini yaşadık.
***
Şimdi gelin, Cumhurbaşkanı Sezer’in, Ecevit’e Anayasa kitapçığı fırlatmasıyla oluşan 2001 yılı krizini bir hatırlayalım; Cumhuriyet tarihinde eşi görülmemiş bir olay yaşanıyor, MGK toplantısında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Bülent Ecevit arasında tartışma yaşanıyor, Başbakan Ecevit toplantıyı terk edip “Hazmedemedim” diyerek içeride yaşananları televizyonlar önün de anlatıyor, bunun sonucunda 2001 krizi patlak veriyordu. Birkaç saat içinde Merkez Bankası’ndan 5 milyar dolar çekildi, borsa çöktü, faizler fırladı. Yani “Başbakanın hazmedemediğini” millet hazmetmek zorunda kalıyordu.
***
Bir de bu krizin öncesi var; 2001 krizinden birkaç ay önce, eski Başbakan Tansu Çiller bir Konya ziyaretinde bulunmuş ve salon konuşmasında “Bu gidiş iyi değil. Paranızı likit tutun. Yakın bir zamanda büyük bir ekonomik kriz patlak verecek” mealinde konuşmuş, uyarılarda bulunmuştu. Bu nedenle o tarihlerde “Bu kavga krizin gerekçesi olsun diye yapıldı” diyenlere de hak vermemek yanlış olurdu.
***
Tekrar bugüne dönelim; Aralarında sıkıntı var veya yok, ayrı konu. Cumhurbaşkanı ve Başbakan oturup konuştular. Sıkıntıları neyse dışarıya çıkıp vatandaşa şikayet etmediler. Ülkeyi 2001 gibi bir büyük krize sürüklemediler. Bu açıdan baktığımızda ikisine de teşekkür etmemiz lazım. Zaman inşallah daha iyi sonuçlar doğuracaktır diye düşünüyoruz.
***
İşin Konya’yı üzen tarafı hemşerimiz, Milletvekilimiz Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı bırakıyor olmasıdır. Bu nedenle “Bizim hemşeriye ne oldu/olacak” diyenleri de görüyoruz. Konya dışından da bazı dostlarımız arayıp “Geçmiş olsun” dilediler, iyi niyetle. Geçecek inşallah, “Kriz sevicilerin, beklentisine inat, yeni bir bahar muştusu” diye düşünüyoruz. “Söz vücut bulur” nasihatinden hareketle, iyi şeyler düşünmek gerek.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.