Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhuriyet

A+A-

Son dönemlerde görmediğimiz bir coşku ve bir sahiplenme ile kutlandı Cumhuriyet Bayramı. Millet, oynanan oyunu görüyor ve belli bir sabır sınırından sonra kendini ifade ediyor demek ki.

*

Peki, Cumhuriyet düşmanları yani Turk düşmanları yani aslında İslam düşmanları vazgeçecek mi düşmanlıktan? Hayır! Yöntemlerini değiştirecek ve geliştirecek, saldırıya aktif ve pasif yollardan devam edecek.

*

Dün Cumhuriyeti yıkmak için çalışanların, bugün Cumhuriyete sahip çıkıyor görünmesine sevinemiyorum çünkü bunların arasında hatasını anlayan cahiller hariç, hain olanların Cumhuriyet düşmanlığı değişmez. Ancak Cumhuriyete düşmanlık etme şekilleri değişir.

*

Peki, kimdir bu Cumhuriyet düşmanları? Niçin düşman olurlar Cumhuriyete?

*

Cumhuriyet, devleti bir ailenin, bir mezhebin, bir kesimin malı değil tüm milletin ortak malı olarak tanımlar. Herkese ‘fırsat eşitiği’ sunar.

*

Yönetim, bir kesimin hâkimiyeti üzerine değil, milletin hâkimiyeti üzerine kurulur. Milletin hâkimiyeti sözünden rahatsız olarak hâkimiyet Allah’ındır demek yanlıştır. Zira haşa Allah’ı mı insan seviyesine indiriyorsun, insanı mı Allah seviyesine çıkarıyorsun ki hakimiyet rekabeti üzerinden böyle seviyesiz bir polemik yapıyorsun?

*

Cumhuriyet, insanların baştaki hana, hanedana, sultana, saltanata kul olması değil, birey olması üzerine kurulan bir sistemdir. İnsanın birey olarak gelişmesi sayesinde güçlenir Cumhuriyet… Temelinde ve merkezinde insan vardır.

*

İşte sorumuzun cevabı burada… İnsanın gelişmesinden milletin gelişmesinden rahatsız olanlar Cumhuriyete düşman olurlar… Ve bunların çoğu geçen yüzyılda dünyayı paylaşma yolunda hızla ilerlerken tam da Osmanlı engelini aştık diye sevinecekleri sırada Türk’ün Kurtuluş Savaşı’na toslayan sömürgeci İslâm karşıtları ve onların işbirlikçi hainlerine kanan cahiller ile ahmaklardır.

*

Cumhuriyet yönetiminde hatalar yapılıyorsa temeldeki insan gelişmemiş demektir. Kabiliyet sahibi, gelişmiş bireyler yerine kifayetsiz muhterisler devleti sarmış demektir. Cumhuriyete düşman olmak yerine hatayı insanda aramak ve insanı geliştirmek gerekir.

*

Bu vesile ile CHP’ye bir çift sözüm var: Atatürk’ün adı ağdınızda, Cumhuriyet rozeti yakanızda, hizmet ediyorsunuz ama Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlarına. Sizin CHP’nizin, Atatürk’ün CHP’si ile alakası yok. Maneviyatını gölgeliyorsunuz, buna da hakkınız yok.

*

Cumhuriyet Bayramı ve bu bayram gününü türlü yalan ve çarpıtmalar ile yas günü gibi göstermeye çalışanlara fırsat verenler var. Karşılarında ise bunu yutmayacak bir millet var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.