Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhuriyet ve…

A+A-
Yaklaşık bin yıldan beri yaşadığımız bu topraklarda 3 devlet kurmuşuz, bu yanlış bir bilgidir. Aslında var olan bir devlettir. Sadece yönetici aile değişmiş veya yönetim şekli değişmiş bir tane devletimiz var son bin yılda Selçuklu’dan, Osmanlı’ya geçiş bir hanedan değişimidir çünkü millet bir, düşman bir sadece hanedan adı değiştiği için devletin adı değişmiş. Osmanlıdan, Türkiye Cumhuriyeti’ne geçiş ise bir sistem değişimidir, belirleyici unsur hanedan olmadığı için bir ailenin adı değil de bölgenin adı esas alınmıştır devlet adı için. Yine millet bir, düşman birdir…
*
İnternette dolaşan bir karikatür var 1880’lerda yayımlanmış. İngiliz’i temsilen Aslan, Rus’u temsilen Ayı birlik olup Osmanlıyı temsil eden Hindi’yi (İngilizcesi turkey’dir) esir almışlar. Bu karikatürü yorumlayan bazı aklı evvellerin yorumu şöyle: “Bak bak bak Türkiye Cumhuriyeti (Republic of Turkey) 1923 yılında kuruldu oysa İngiliz ve Rus daha 1880’lerde bunu planlamışlar, o zaman bile Osmanlı kıyafeti içinde karikatürü çizilen Hindi’ye Turkey demişler demek ki Republic of Turkey onların projesiymiş”…  Akıllara zarar bir cehalet örneği. Bilseler, yakın tarihin bilinen en eski ve en meşhur gezgini Marco Polo, Avrupa’dan Çine yaptığı seyahatinde bizim bölgemizden geçerken “Buralarda ne Rum kalmış, ne Bizans her taraf Türkmen dolmuş, buralara artık Turchia (İngilizceye Turkey) demek gerekir” dediğinden beri 7-8 asır geçmiş…
*
Cahillik sınır mı tanır? Cumhuriyet’e düşmanlık 92’nci yılında da tam gaz devam ediyor. Bir yanda 92’nci yıl kutlamasını Onuncu Yıl Marşı ile yapan CHP, diğer yanda 2023 yılında her şey değişecek şimdiden anayasayı değiştirelim diyen AKP, bunlar arasında ne dediği pek duyulmayan ama Cumhuriyet’e sahip çıkmaya çalışan MHP, hayır biz ayrılıp, bölüneceğiz 2023’ü beklemeye ne gerek var diyen HDP.
*
Bununla kalsak iyi, seçmenin aklını bulandıran kime hizmet ettiği şüpheli sahte âlimlerin, sahte hoca efendilerin, sahte üstatların, sahte tarihçilerin sözleri daha berbat. Bilimi dine karşıymış gibi gösteren hainler, demokrasiyi de İslam dışı gibi göstermekten utanmıyorlar. Peygamber Efendimiz (SAV) kendinden sonra liderliği soyundan birine bırakmamış, saltanat kurmamış olduğu halde ve hatta ilk Müslüman'ın Müslüman kanı akıtması, İslam’ın ilk bölünmesi saltanat aşkı yüzünden olmuşken, Müslüman din adamları babadan oğula geçen saltanat sistemini dinimizin hangi kaynağına dayandırarak caiz buluyorlar acaba?
*
Egemenliği halkın tercihine ve iradesine bırakan demokrasiyi din dışı ilan edenlerin ‘Egemenlik sadece Allah’ındır’ diyerek kafa karıştırırken haşa Allah’a hakaret ederken bir sorunun cevabını hep atlıyorlar; Allah’ın egemenliğini millet üzerinde icra edecek kişiler kimlerdir? Bunları kimler, nasıl seçecektir? Yoksa ileri aşamada demokrasiyi de bırakıp, birilerinin gördüğünü iddia ettiği rüyalara dayanarak Rüyakrasiye mi geçeceğiz? Ya da kafasını bozanlara beddua eden, sevdiklerine dua eden hoca efendiler ile Duakrasiye mi geçeceğiz?
*
Geçen 92 yılda Cumhuriyeti, demokrasiyi bu millete anlatamayanlar utansın ama unutma, milletimiz üzerinde oynanan büyük oyunları elindeki küçük oyun sona erdirebilir, demokrasiyi bilgi, bilinç ve imanın ile uygulayabilirsen.
*
Çünkü içinde bulunduğumuz hassas coğrafyada ancak ve ancak bir olursak kazanırız, bir bir olursak kaybederiz. Paylaşırsak tok oluruz, dik oluruz ama bölüşürsek yok olacağımız kesindir… Selametle.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.