1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Cumhuriyeti Anlamak
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhuriyeti Anlamak

A+A-

Millet olarak yıllardır maruz kaldığımız yalanları anlamak, Cumhuriyeti anlamak için doğrulardan daha yararlı oldu. Son yıllardan yaşananlar olmasaydı onca yalanı hala doğru zannetmeye devam edecekti birileri. Hakikati anlayanların, demek ki öyle değilmiş bizi kandırmış birileri diye biten sohbetlerine şahit olmak beni umutlandırıyor.

DEMEK Kİ NEYMİŞ?

Millet olmadan ümmet kurulamazmış. Kurulsa da işlemezmiş. Hatta ümmete hizmet ediyoruz diye kendini feda eden milletler, henüz millet olma bilincine ulaşmamış kavimlerin, halkların ihanetine karşı korunmasız kalırmış.

*

Demek ki neymiş, milliyetçilik ile ırkçılık arasındaki farkı anlayacak kadar fikir sahibi olmadan ümmetçilik hatırına milliyetçiliği ayaklar altına alan zihniyet, milletimizi başka milletlerin ırkçı emellerine hizmetçi yapmış.

*

Demek ki neymiş, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştiremezsen bu gerçekleri anlayamıyorsun. Anlamazdan kültürü de geliştiremiyorsun fikri iktidarı da kuramıyorsun. Ancak başka milletler tarafından kullanılıyorsun…

*

Demek ki neymiş? Kişisel gelişimin temeli olan vicdan hürriyeti sayesinde birey olabilen insanlar biat ile itaat arasındaki farkı anlıyormuş. Aklını, görüntüsüne veya sözlerine kandığı ama aslında kim olduğunu bilmediği kişilere bağlamıyormuş birey olabilenler. Birey olamayanlar, ancak bir oy kadar değeri olan biatçılar hain olmasalar bile hainlerin kullandığı cahiller olarak ihanete hizmetçi oluyormuş. Yani millet olmak için birey olmak, birey yetiştirmek gerekiyormuş.

*

Birey olmak için ise kanmayı bırakıp öğrenmek, anlamak gerekiyor. Tekrar edegelen malümatı dinleyip ezberlemek bir yana, malümatı sorgulayıp analiz edip akıl, mantık, fikir süzgecinden geçirip bilgi elde etmek gerekiyor. Öğrenmek bilgi ile oluyor. düşünmek bilgi ile olursa bilim oluyor. Malümat ile düşünmek kişinin birey olmasını önleyerek, biatçı bir oyları çoğalıyor ve bir oy tiplerde millet bilinci değil kavmiyetçi asabiyet gelişiyor. Bunu fark edecek kadar fikir sahibi olmayanlar her ne kadar adına reform dese de yaptıkları ancak boz-yap ötesine geçemiyor. Kanmak, taklit etmek yerine öğrenerek anlayanların imanları daha da güçlü oluyor.

*

Matematik bilmeyen toplumlarda adalet gelişmez diyen bilim insanlarını anlamaya çalışmak gerekiyor. Müslümanların anlamadığı şeyleri / kişileri inkar ve reddetmek yerine anlamak için anlayış kapasitesini geliştirmeye çalışması gerekiyor.  Çünkü adalet yoksa kalkınma da olmuyor. Kalkınma için başkanlık sisteminden önce adalet  gerekiyor. Adalet için ise matematik ve bilim öğretmek! Peygamber (SAV) efendimizin sözünü idrak ederek, bir mMüslümanın aldığı bir haberi doğruluğundan emin olmadan başkasına aktarmasının imanına zarar vereceğinin de öğretilmesi gerekiyor.

*

Demek ki neymiş listesi uzun. 12 adalar Lozan’da verildi yalanını çarpıtarak anlatan tarihçi TİÇ’lerin bahsettiği Lozan Antlaşması, Türkiye Cumhuriyetini kuran Lozan Antlaşması değil, ondan 11 yıl önce Osmanlı ile İtalya arasında yapılan bir antlaşmadır. Böyle çarpıtmalar ile bizleri yıllardan beri kandıran, doğru bilgiler ile yanlış yollara saptıran hain tarihçilere, TİÇ’lere kananlar utansın. Utanmak istemeyen uyansın ve görüntüye söylentiye kanmayı bıraksın işin aslını öğrenmeye, gerçeği hakikati anlamaya çalışsın diyor.

*
Aynı şekilde laiklik üzerinden çarpıtmalar yaparak milletimizi kandıran ve doğru bilgiler ile yanlış yollara saptıran sahte dinci, hain din adamı DİÇ takımın sonraki yazıma bırakıyorum.

*

Bu yalanları ve yalancıları anlayanlar Cumhuriyeti daha iyi anladı, kıymetini daha iyi öğrendi. Kutlu olsun! Düşmana inat daim olsun! Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.