1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Cumhuriyetle kadınların hakları teminat altında
Cumhuriyetle kadınların hakları teminat altında

Cumhuriyetle kadınların hakları teminat altında

CHP Konya İl Kadın Kolları Başkanı Nazife Demirhan, kadınların haklarının, özgürlüğünün, eşitliğin ve birey olmalarının cumhuriyetle teminat altına alındığını söyledi.

A+A-

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisinin verilmesinin yanlış olduğunu öne süren Demirhan, “Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısı tartışmalar arasında alt komisyondan geçti. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti olma özelliği değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek mutlak bir hükümdür. Anayasamızın 174. Maddesi’ne göre devletin asli görevi devrim yasalarını uygulamak ve toplumun çağdaş uygarlık düzeyine çıkartılmasıdır. Ayrıca anayasanın 10. Maddesi de kanun önünde eşitlik düzenlemesini içerir. Bu düzenlemeye göre herkes dil, din, ırk, mezhep, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ayrımı gösterilmeksizin kanun önünde eşittir. Müftülere tanınan nikah kıyma yetkisi ile hukuk devleti olma ilkesi, kanun önünde eşitlik ilkesi, devrim yasalarının değiştirilmemesi ve laikliği koruma ilkesi ihlal edilmektedir. Söz konusu tasarının kabulüyle ‘anayasa suçu’ işlenmektedir.  Cumhuriyet bir hukuk devrimine dayanmaktadır. Cumhuriyetin kuruluşunun harcında hukuk vardır ve kadınların özgürlüğü, eşitliği, hakları ve birey olmaları vardır. Bütün bunlar yine cumhuriyetle birlikte teminat altına alınmıştır” dedi.

Nazife Demirhan iktidarın bu yasa tasarısını krizleri kapatmak için kullandığına dikkat çekerek, “Bu durum karşısında hukuku savunarak, anayasayı savunarak, devrim yasalarını ve Mustafa Kemal Atatürk’ü savunarak mücadelemize devam edeceğiz. Müftülere resmi nikah kıyma yetkisi verilmesi toplumda yaratılmak istenen kutuplaşmayı daha da arttıracaktır. Toplumsal yaşamda nikâhını belediyede veya müftülükte kıyanlar olmak üzere yeni bir ayrımcılık çıkacaktır” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.