1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Daha Fazla Üretim Çağrısı Amacına Ulaşır
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Daha Fazla Üretim Çağrısı Amacına Ulaşır

A+A-

Yeni yılda sanayicimiz yeni hedefler belirlerken, ekonomiye ve istihdama daha fazla katkı yapmanın bir telaşı içine giriyor.

Bu anlamda Konya Sanayi Odası’nın (KSO) ilk meclis toplantısında üretim ve üretim çağrısı yapılması sanayicilerin hedef belirlemesi için önem arz ediyor. 

Bu çağrı sanayicilerimize 2018 yılında bir yol haritası çizerken, yeni pazarlara yönelmesiyle, ihracat çıtasını daha yüksek tutmalarıyla piyasalara bir hareket getirecektir. Daha fazla üretim, daha fazla ihracat sonucu istihdamın artmasın yanında, ülkemizin ve şehrimizin ekonomisi güçlenecektir. Umarım içinde bulunduğumuz süreçte bu mesaj bir moral ve heyecanı beraberinde getirir. 2018 Türkiye’sinde ekonomimiz arzu edilen şekilde büyür.

***

KSO’daki yılın ilk meclis toplantısında dünya ekonomisi, Türkiye ve Konya ekonomisine dair değerlendirmeleri sizlere özetlemeye çalışacağım. 

KSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü toplantıdaki değerlendirmesinde, Türkiye’nin tüm engellere rağmen büyüyen, dinamik bir ülke olduğunu, küresel ekonomide bir toparlanma süreci yaşandığını ve bu sürecin 2018’de Türkiye ekonomisine daha pozitif yansımasını beklediklerini bildirmesi önemlidir. 

 Türkiye ekonomisinin büyüme, işsizlik, ihracat, sanayi üretim endeksi, kapasite kullanım oranları gibi pek çok parametrede güçlü performans gösterirken, ancak yüzde 12’yi bulan enflasyon oranının ülkenin önünde çözülmeyi bekleyen bir problem olarak duruyor.

Diğer taraftan ilimizin ihracatının artması ve ihracatta 13. sıraya yükselmesi de dikkat çekicidir. 

Çünkü 2017 yılında en fazla ihracat yapan 20 şehir arasında, ihracatını en fazla artıran 5. il ol olmamız güzel bir gelişmedir.

***

Yine Türkiye’nin ihracatı yüzde 10,4 artarken, ilimiz ihracatını yüzde 17.35 artırdı.

1 milyar 564 milyon 646 bin dolarla Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu kıran şehrimiz, iki basamak yükselerek 13. sıraya yükselmenin başarısını gösterdi.

 İhracat pazarlarını sürekli çeşitlendiren şehrimizin ihracat yapmadığı bir ülke neredeyse kalmadı.

Bu anlamda emeği geçenlere ve katkı sunanlara teşekkür ediyorum.

İnşallah 2018’de sanayicilerimiz, ihracatçılarımız yeni başarılar elde ederek, yeni rekorlar kıracak şehrimizin potansiyeline yeterince değerlendirerek, 2018’de başarılarını daha yükseklere çıkarır.

Sanırım Konyalı sanayicilere ve üreticilerine yakışanda budur diye düşünüyorum.

Konya’nın hak ettiği yere gelmesinde daha fazla ve etkin bir rol üstleneceklerine de inanıyorum. 

***

Yine Memiş Kütükcü’nün dile getirdiği, En büyük sorumluluğumuz üretim. Bizler fabrikalarımızda ne kadar güçlü olursak, ne kadar yüksek katma değer üretirsek, şu anda cephede savaşan Mehmetçiklerimize o kadar güç veririz.  Yüzde 75 yerli ve milli mühimmat ile yürütülen Afrin operasyonunu gururla takip ediyoruz. Üretim, Türkiye’ye her alanda güç veriyor, güven veriyor” diyor. Kendilerine bir görev ve sorumluluk belirleyen Kütükcü, ne kadar yüksek katma değer üretilirse Afrin operasyonundaki askerlerimize bir moral olacağının altını çizmesi ve Türkiye’nin kendi güvenliğini ve bölgenin istikrarını sağlamak amacıyla yürüttüğü Zeytin Dalı Operasyonunu desteklediklerini belirtmesi de anlamlıdır.

Sonuçta daha fazla üretim çağrısı yerinde ve önemli bir çağrıdır. Umarım hep birlikte

Bu çağrıya katılır, gereklerini yerine getiririz.

Daha fazla üretir, daha fazla satarsak ekonomimiz o kadar güçlenir.

Vatandaş olarak bizlerin de sanayicimize ve üreticimize elimizden gelen desteği vermemiz görevimiz olmalıdır.

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.