1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Daha Ne İstiyoruz?
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Daha Ne İstiyoruz?

A+A-

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin kredi notunu artıyor, İsrail Türkiye’den özür diliyor, Barış Sürecine girilmiş tozpembe rüzgârlar esiyor. 
Artık bu hıza bürokrasi yetişemez Başkanlık sistemine geçmeliyiz! Hemen.
Bir de şu açıdan bakalım;
1- Türkiye’nin kredi notunun artması iyi mi sizce? Notumuz artınca global yatırımcı Türkiye’ye gelecek, her yer döviz ile dolacak. Peki bu döviz nereye gidecek, reel ekonomiye mi? Tecrübelerimize göre bu para hep finans çevrelerinde türev piyasalar üzerinden kârına kâr katıp, en ufak bir pürüz hissedince kaçmış ve gelirken verdiği rahatlık hissinden daha fazla zararlara yol açmıştır.
Dahası, döviz bolluğunun sonucu olarak döviz fiyatları düşecek yani TL değer kazanacak. İhracatçı zorlanacak, ithalat kolaylaşacak. Dış ticaret açığımız iyice artacak. Şu anda övündüğümüz döviz rezervlerimiz tekrar erimeye başlayacak.
Yani kredi notumuzun artması sanıldığı kadar iyi olmayacak, reel ekonomi bir fayda göremeyecek, zira Türkiye’de yerel piyasalar oluşmadığı için, global sermaye İstanbul borsasındaki oyunlara katılacak, yeni oyunlar kuracak, kazanacak ve gidecek.
Yerel menkul kıymetler borsaları kurarak global sermaye ile yerel sanayilerin buluşması sağlanamazsa bu rüzgarlar bize yağmur bırakmadan gider ve geride bir de kuraklık kalır.
2- İsrail Türkiye’den özür diledi, tam da Barış rüzgarlarının estirilmeye başladığı sırada. İnsanlarda pozitif duygular, bir gaza gelmeler. Bazı başarıları abartmak narkoz etkisi yapabilir, siz zafer sarhoşluğundayken bir yerinizi kesseler hissetmezsiniz ama hissettiğinizde de çok geç olabilir.
&&&
Şu an her şey o kadar iyi gidiyor ki; akil adamlar barış sürecine gaz veriyor, Türkiye daha hızlı kalkınacak. Ekonomi bakanımız açıklıyor, teröre para harcamayı kesince vergi oranlarını bile düşürebiliriz. Oh ne güzel, Barış süreci sonunda vergiler de düşecekmiş. Devam devam.
Türkiye’nin bir bölünme uçuruma kayma riskini görmeyen milletvekillerimiz Başkanlık sistemine hız veriyor. Zaten vergiler de düşecek ya sorun değil…
Dokunulmazlıklara dokunan yok! Mevcut sistem ile Başkanlık sistemini kursak ne olacak?
Mecliste yüzlerce milletvekilimiz varken, 63 adamın aklı ile süreç yürütmeye ihtiyaç duyan bir siyaset altyapısı Başkanlık sistemi ile kanatlanacak mı?
Dokunulmazlıkları kaldırmadan, milleti temsil etmeyi hak eden insanları seçmek yerine başkana hizmet edecek insanları seçtiren seçim sistemi ile yürütülecek başkanlık Türkiye’ye kâr yerine karlar getirebilir.
Burada başkanlık sistemini eleştirmiyorum ama lastikleri aşınmış, kabak tekerlekli bir arabanın motorunu güçlendirmek ne işe yarar bunu düşünmeye davet ediyorum..
Bu milletvekilleri dokunulmazlıkları kaldırmak istemez elbette ama en azından Türkiye’yi sevenler şunu önersin, kanunu çıkaralım ama bundan sonraki seçimlerde geçerli olsun. En azından tekrar seçilme beklentisi olup da dokunulmazlık özrü olanlar karşı gelmez. Bir de gelecek dönem süresince siyasal alt yapı dokunulmazlıksız döneme hazırlar kendini.
&&&
Aksi halde Anadolu’nun maküs talihi hiç değişmeyecek, işte size canlı bir örnek;
İstanbul firması TÜYAP FUARCILIK, Konya’da yerel fuarlar yapıyor. Çoğu da önemli ve uluslararası nitelikte fuarlar. TÜYAP FUARCILIK parasını kazanıyor, kazansın! Hak ettiği sürece helal-i hoş olsun ama KONYA için ne kadar yatırım yapıyor?
Fuar binaları konusunda topu Konya Ticaret Odasına atabilir, o an için kendini kurtarabilir ama o fuarlar için ne kadar tanıtım yapıyor? Kaç tane yabancı ziyaretçi getiriyor? Konyalı sanayici kendi kendine tanıtım yapmak için mi yapıyor onca masrafı?

Konya, Anadolu sadece para kazanma yerimi sizin için? Hizmet yeri değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.