1. YAZARLAR

  2. Naciye Görpe

  3. Daha Net Görüyorum
Naciye Görpe

Naciye Görpe

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Daha Net Görüyorum

A+A-

İnsan tecrübeleriyle görür hayatı belli bir süreden sonra, bugünlerde daha çok farkındayım. Etrafımda sürekli şikâyet eden sitem eden bir yığın insan topluluğu var. Herkes birilerinden şikâyetçi kimse kimseden memnun değil. Bu durumda aklıma gelen ilk şey sorunun kendimizde olduğu… Haksız mıyım? Karşımızdakini eleştirmeden önce kendimizi sorgulamalıyız ben ne yaptım? Neden bunu yaşadım? Dinimiz birbirinizin hatalarını örtün emretmiş fakat günümüzde kimse kimsenin mutluluğunu istemez durumda, duygularımızı kaybediyoruz. Kendi yaşantısını başkasında ayıplayanlar var. Özgürlüğün küfür olduğunu zanneden bir gençlik küfürlü şarkılar...

***

Geçenlerde bir lokanta önünde bekliyorum iki kız çocuğu, 16 yaşlarında tahminen sohbet ediyorlar, onları duyacak kadar yakınım farkında ama umurunda olmadan küfür ediyor, uyarmak istedim önce rahatsız bir bakışla onlara döndüm ve gülerek içeriye girdi küfür etmesinden çok bundan utanmadığına üzüldüm. Hata yapılabilir fakat tövbesi telafisi vardır. Önceleri birlikten kuvvet doğardı şimdi nerede kalabalık orada sıkıntı. İletişimde iki kişiden fazla olamıyoruz. Neden mi? Artık yalandan korkan yok, haramdan korkan yok, kıskançlık diz boyu kimse kimseyi övmüyor herkes kendini övme derdinde çok ciddi ironiler yaşıyorum nasıl ne yaptığını bildiğim kişi gözüme baka baka üçüncü kişiye akıl veriyor, yapma diyor yapma desin ben yaptım sen yapma desin bak ben yapmıyorum demesin. Kimse kimseye ait olan bir şeye göz dikmesin.

***

Çevremizdekiler iyi şeylere sahip oldukça sevinelim. Çünkü dua ve rahmet önce tüm insanlığa, Müslümanlara, atalarımıza, yakınlarına, ailene en son kendine olarak edilir. Sosyal medyanın faydalarından tabii ki yararlanın ama sosyal hayatınız da olsun muhabbet edin etkinlikler yapın el emekleriniz olsun arkanızda bırakacağınız. Unutmayın! Hayat sek yaşanacak kadar kaliteli değil mutlaka iyi bir şeyler ekleyin. Allah'ın verdiği bütün nimetlerden faydalanın. Mesela sağlık gibi akıl gibi... Sağlığınız ve aklınız yerindeyken  içinizde olan bırakıverdiğiniz bütün istekleriniz için start alın yaşınız ne olursa olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar