1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Damat Ferit ve FETÖ
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Damat Ferit ve FETÖ

A+A-

Bu yazımda Damat Ferit'i anlatayım. Amacım tarihi araştırmalarımı sizlerle buluşturmak.

İngiltere Almanya Fransa gibi devletlerin elçiliklerinde görev yaptı.

  1. Abdülhamit'in güvenmediği bir diplomattır. 2. Meşrutiyet döneminde Hürriyet ve ittifak adı ile kurulan Parti'nin başkanlığını yaptı.

Bu parti İngiltere yandaşı bir politika belirledi, dış mihraklar ile birleşerek İttihat ve terakkiyi indirmeyi planlıyordu. Balkan savaşları sonrasında Londra'da toplanan konferansa gitmesine deli olduğu gerekçesi ile dönemin sadrazamı Kamil paşa mani oldu. 6. Mehmet Vahdettin yani son padişah, alıp bu akıl hastasını sadrazam yaptı. O da, İngiliz gemisi ile dünya savaşını sonlandıran Mondros’u imzalamaya gitti. Osmanlı’yı fiilen yok eden anlaşmayı imzalayıp döndüğünde artık Osmanlı tüm askeri, siyasi, ekonomik gücünü kaybetmiş üstelik toprakları işgale müsait hale getirilmişti. 15 Mayıs'ta İzmir Yunanlılarca işgal edilince istifa etti ama Vahdettin onu yeniden hükümeti kurması konusunda ikna etti; aynı gün hükümeti yeniden kurdu. Ermeni isyanlarını bastıran Kemal Beyi idam ettirdi ki bu hareket onu tarihe hain olarak kayıt etti. Kuvay-ı Milliyeye karşı, Kuvayı İnzibatiye adı ile bir çete kurdurdu.

Milli mücadeleye mani olmak için Ahmet Anzavur’u destekledi.

Ülkede isyanlar çıkartıp milli mücadeleyi geciktirdi. Milli mücadelecilere giden 90.000 sandık cephaneyi denize döktürdü. İngilizlerle istihbarat paylaştı bu günkü FETÖ’ye benzer hareketler sergilemişti. Vahdettin’i etkilemesi İngilizlerce sevilmesini sağladı. İngilizler tarafından desteklenmesi ile basın-yayın alanında halkı milli mücadeleye karşı örgütledi.

Meclisi Mebusan İtilaf Devletleri tarafından kapatılınca İngiltere onu tekrar sadrazam yaptı.

Yaydığı fitne tohumları ile milli mücadele esnasında binlerce Anadolu halkının birbirlerine saldırmasına sebep oldu. Düşmanla savaşmak yerine kardeşi kardeşe kırdırdı.

Mustafa Kemal ve arkadaşları hakkında idam fetvası çıkarttı. Osmanlı'nın sonu olan Sevr anlaşmasını imzaladı. İngiliz Muhipleri Cemiyetine girerek kurtuluşu İngiltere manda ve himayesinde aradı. Vahdettin’i de aynı cemiyete üye yaptı. Kurtuluş Savaşı'nın başarılı olması ile ülkeyi terk etti. Bir sene sonra Fransa'da öldü.

Şimdi gelelim fasulyenin nimetlerine. Neden Ferit’i anlattık? Günümüzün FETÖ’sü de aynen Damat Ferit gibi dış ülkelere sığındı ve orada geberip gidecek. Asıl olan devletin bekasıdır. Devlet her daim var olsun. Yetiştirdiği Bozkurt Mustafa Kemaller bu Feritleri her daim tarihin çöplüğüne gömecektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.