1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Darbe değil bu, düpedüz işgal girişimi
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Darbe değil bu, düpedüz işgal girişimi

A+A-

15 Temmuz 2016 tarihi artık hafızalarda silinmeyecek bir şekilde yerini aldı. Ancak demokrasi bayramı olarak görülen bu tarihte yaşananlar genellikle darbe olarak nitelendiriliyor ve bu şekilde anlatılıyor. Bugüne kadar yaşadığımız darbelerde amacın yönetime el koymak ve mevcut yönetimi başarısız bulanların biz daha iyi yönetiriz iddiasından kaynaklanan iktidarı ele geçirme girişimleridir. Oysa 15 Temmuz akşamı yaşananlar bir darbe girişiminden ve kalkışmadan öte devleti ele geçirme yani açıkça işgal girişiminden başka bir şey değildir.

15 Temmuz, ülkemiz için çok önemli bir dönüm noktası oldu. O gün yaşananlar bizim bir millet olduğumuzun ispatı, devletin büyük zaafa uğradığı gerçeğinin gözler önüne serilmesine vesile oldu ve devletin içten içe yıkılmaya çalışıldığının ve çok önemli mesafeler alındığının bir göstergesi oldu. Tabiri caiz ise ülkem insanlarının ve de yöneticilerinin gözlerinin açılmasına hatta uykudan uyanmasına vesile oldu.

15 Temmuz tarihi bizlere generallerin astsubayın emrine girebildiğini, olmasını düşünemeyeceğimiz, anlatılsa inanmayacağımız gelişmeleri bizzat yaşattı. Hatta, bir çok dürüst ve temiz diye nitelendirdiğimiz insanların en karanlık işlerin içinde yer aldığını gösterdi. Gelişmelere baktığımızda 15 Temmuz iyi ki yaşandı demek geliyor insanın içinden. Bugüne kadar bu çınarı içten içe bu kadar kemirmeyi başaranların birkaç yıl sonrasında devleti tümüyle ele geçirebileceklerini de hayretler içinde görüyoruz. Bu açıdan bakınca da 15 Temmuz faydalı bile oldu demek istiyoruz.

Bugüne kadar olanları geri döndürme imkanımız olmadığına göre bundan sonrasını düşünmek ve neler yapmamız gerektiğini iyi planlamamız lazımdır. Yarın yanılmışız, aldatılmışız deme hakkımız olamaz. Temizlik harekatını en az zayiatla atlatmamız kurunun yanında yaşların yanmasına imkan vermemeliyiz. Bunun yanında en yakınlarımızı dahi iyi tanımalı ve 15 Temmuz’un değil bulaşığı gölgesini dahi bırakmamalıyız. Bütün bunlar yapılırken de temizliğe dışardan önce içerden başlamalıyız. Kapısının önü kirli olan başka yerleri temizlemede başarılı olamaz.

 “Sizin şer bildiklerinizde hayır, Hayır bildiklerinizde şer olabilir” ayeti kerimesi düsturumuz olmalı ve “Olanda hayır vardır” diyerek doğru yolda emin adımlarla yürümeli, 15 Temmuz miladını en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

Puslu ve sisli havayı değerlendirmeye çalışanların, asılsız ihbarların yalan yanlış ifadelerin iyi değerlendirilmesi ve zayiatın en aza indirilmesi temennisiyle….

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.