1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Darbenin Arkasındaki Dış Güçleri de Bulalım
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Darbenin Arkasındaki Dış Güçleri de Bulalım

A+A-

Cuma günü haber sitelerine FETÖ iddianamesi ile ilgili tafsilatlı bir haber düştü. Hafta sonunda gereği gibi okuyup araştırmak ve üzerine söyleyeceklerimizi yazmak üzere not alıp günü kapattık.Gece darbe girişiminisosyal medyadan öğrendik.Konya sakin görünüyordu ama Ankara’dan, İstanbul’dan gelen haberler, girişimin küçümsenemeyeceğini gösteriyordu.Buna rağmen, halk artık darbeye boyun eğmek istemiyordu. Görüştüğümüz herkes sokağa çıkalım diyordu.Ellerine bayrağı alanlar, AK Parti’yi, Valiliği, Belediyeyi korumaya gidiyordu. Silahsız bir darbe karşıtı halk direnişi başlamıştı. Bu direnişin büyümesi ve zirve yapması Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla zirve yaptı.Askeri birliklerin kapısı otobüs ve kamyonlarla kapatılmıştı Konya’da. Minarelerden ezan ve salalar yükseliyordu. “Bu saatte ne salası, ne ezanı” soruları halkın zihninde cevabını buldu. Gelişmeleri bekleyenler de sokakların kendini beklediğini idrak edip yaşlı-genç, kadın-çocuk sokağa döküldü.
***
Bu arada Konya Cumhuriyet Başsavcısı Bestami Tezcan’ın açıklaması geldi:
“…Darbeye teşebbüs edenler hakkında TCK'nun 309 (Anayasayı İhlal 311, (Yasama Organını Engellemeye Teşebbüs) 312 (Hükümete Karşı İsyan), 313 (Türkiye Cumhuriyetine Silahlı İsyan) maddeleri uyarınca resen soruşturma başlatılmıştır” diyordu.
Bu açıklama da darbeye karşı duruşta güven vericiydi. Benzer kararların diğer bazı illerde de alınması doğruydu.
***
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, hükümet üyeleri, Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve bir önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun darbe karşıtı açıklamalarıyla birlikte bu tür gelişmeler, halkta “Darbe girişiminin başarısız olacağı” inancını pekiştiriyordu.Ele geçirilen TRT’nin halk tarafından kurtarılmasından sonra, CNN’in de yine halk desteğiyle yayınına başlaması darbe girişiminin kırılmasında önemliydi. TV’lerin logo ayırımı yapmadan ortak yayına geçmeleri de demokrasi adına çok önemliydi. Gece boyunda darbe karşıtı yayın yapan meslektaşlarımızı da kutlamak gerek. İyi iş çıkardılar.
***
Tankın önüne yatan, tankı ele geçirip polise teslim eden vatandaşlar bu girişimin kırılmasının başrolüydü. Kahraman halktı.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tatilini yaptığı otelin, ayrılmasından kısa bir süre sonra bombalanması ve silahlarla taranması, darbecilerin niyetini ortaya koyuyordu. Becerebilseler Erdoğan’ı katledecekler ve hedefe ulaşmış olacaklardı.Hedeflerine ulaşmak için ilk olarak Genel Kurmay Başkanı’ndan başlayarak komuta kademesini devre dışı bıraktılar, TBMM’yi, Çevik Kuvvet’i bombaladılar.Polise halka sıkılan kurşunlar, sivil arabanın üzerine çıkan tanklar, “Bunlar haşhaş mı içi?” dedirtiyordu.Barış ve kardeşliği tesis edeceğini söyleyen darbeciler, halka kurşun sıkmaktan geri durmayarak, asıl amaçlarını ortaya koyuyorlardı!
***
Küçümsenemeyecek bir darbe girişimi yapıldı. Hükümetin, devletin aklıselim kanadının dik duruşu, halkın artık “Darbelere geçit yok” diyerek sokaklarda sabahlaması ise darbeye karşı bir “Halk ihtilali” idi.
Bu arada, darbe girişimine ilk tepkiyi koyan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi de kutlamak lazım, darbecilerden bir şeyler ummadan “Hükümetin yanındayız” deme dirayetini gösterdiği için. Bu sözü sonra söyleyenler de oldu. Ama girişimin ilk saatlerinde bunu söyleyebilmek çok önemliydi.

Uzatmayalım;
Bu darbe girişimi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, bakanlar, Emniyet, MİT, Paşaların darbeye karşı dik duruşları ve emirleri, halkın ne diyecekler diye beklediği, Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’nun doğru zamanda yaptıkları darbe karşıtı açıklamaları, MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin, sonra da CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun darbeye karşı duruşu, Emniyet teşkilatının gece boyunca aklı selimle harekete edip görevini kahramanca yerine getirmesi, bazı Savcı ve hakimlerin, almaları gereken kararları zamanında alıp uygulamaya sokmaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otelden güvenli bir şekilde ayırılıp kamuoyunun önüne çıkmasını sağlayan güvenlik güçleri, Medyanın aklı selim yayınları ve elbette halkın darbeye karşı gösterdiği cesur duruş.
Bir de manevi güçler vardı darbeye karşı duran. Biliyoruz ki sabaha kadar seccadelerden kalkmadılar, dualarını eksik etmediler bir an.
Ve milli irade kazandı.
Ve bir soru ile bitiriyoruz;
Eski bir siyasetçi “Dış desteksiz bir darbe olmaz” demişti yıllar önce.
İç unsuru belli olan bu darbe girişimin ardındaki dış desteğin de deşifre edilmesi lazım!
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.