1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Davutoğlu, Konya'da gençlerle buluştu
Davutoğlu, Konyada gençlerle buluştu

Davutoğlu, Konya'da gençlerle buluştu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, herkesin kendilerinden Boston, Pekin, Berlin ve Tokyo gibi önemli bilim merkezlerine Bilim ve Teknoloji Müşaviri atayarak, teknolojiyi yakından takip edeceklerini belirterek, ''Teknoloji devrinin nesneleri değil, özneleri

A+A-

 

Davutoğlu, Selçuklu Belediyesi Gençlik Meclisinin Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültürel Merkezi'nde düzenlediği ''Kariyer Zirvesi'' programına katıldı. Üniversite ortamlarının kendisini her zaman heyecanlandırdığını söyleyerek konuşmasına başlayan Davutoğlu, gençlerin kendisini genç hissetmesini sağladığını bildirdi. Salonu dolduran gençlere liderlik ve kariyerle ilgili tavsiyelerde bulunan Davutoğlu, şunları söyledi: 

''Liderlik, biraz üstten bir bakış içerir ancak liderlik hizmetkarlıksa anlam taşır. Hiçbir unvan olmadan, hiçbir özel makam olmadan insanlar size saygı duyuyorsa, bir konuda çığır açtığınızı, insanların önünü açtığınızı düşünüyorlarsa işte o liderlik gerçek liderliktir. Liderler, tarihte büyük çığır açmışlardır. Kendinizi geleceğe hazırlarken, tek bir şeyi ölçü alın. Sizden sonrakilere devredeceğiniz mirası düşünün. 'Evet bu insan, şu entellektüel, şu akademik, şu siyasal alanda önümüzü açtı, çığır açtı, tarihin akışını değiştirdi' diyebiliyorlarsa siz demeseniz de tarihe lider olarak geçersiniz ama siz 'lider olayım' diye yola çıkarsınız o liderlik sahici olmaz. Liderlik, doğal süreçlerde ortaya çıkar. Ben onun için kariyer ve liderlik konularında bir kariyerlik ve liderlik peşine düşülmesini doğru bulmuyorum. Bırakın hayatınız doğal akışında kalsın.''

Tarihi doğru okumanın, sosyal çevreye inanmanın ve geleceği bu çerçevede planlamanın önemine dikkati çeken Davutoğlu, ''İster mühendis, ister doktor olun bunların hepsi kariyerdir ama her şeyden önce insan olun ve ait olduğunuz dönemin ve medeniyetin birikimini temsil edin'' dedi.

Liderliğin kişisel bazda olabildiği gibi ülke bazında da olabileceğini dile getiren Davutoğlu, ülkelerin de liderlik yapabileceğini, Türkiye Cumhuriyeti'nin İstiklal Harbi'nde ezilen halklara ilham kaynağı olmasının, buna örnek olduğunu belirtti.


-GENÇLERE TAVSİYELER- 


Gençlere büyük ve öncü düşüncelerin ilkelerini üretmeyi düşünmelerini tavsiye eden Davutoğlu, ''Entellektüel anlamda bunu yapabilmek için insanlık düşünce tarihini, felsefi yaklaşımlarını bilin. Kariyeriniz ikinci bir adım taşıyor. Hangi alanda olursa olsun bu entellektüel çabayı gösterin. Gerçekten insanlık birikiminin, bizim birikimimize ihtiyacı var. Bunun için de bu salondan çıkacak öncü tiplere ihtiyaç var'' diye konuştu.

Küresel ekonominin ve teknolojinin takip edilmesi tavsiyesinde de bulunan Davutoğlu, ''Dışişleri Bakanlığı olarak önemli bilim merkezlerine Bilim ve Teknoloji Müşaviri atayacağız. Boston, Pekin, Berlin, Tokyo'ya atayacağız. Teknolojiyi böylece yakından takip edeceğiz. Teknoloji devrinin nesneleri değil, özneleri olmalıyız'' dedi.

Türkiye'de zihniyet devrimi yaşandığını ifade eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bizden herkesin talep ettiği bir şey var; 'Biz güçlü bir ülkenin başı dik, onurlu vatandaşları olmak istiyoruz' Sadece şunu söylüyorlar; 'biz tarihe geri dönmek ve ağırlığımız hissetmek istiyoruz. İşte o zaman siyasetten bu toplumun önünde gidenler liderlik sorumluluğunu omuzlarında taşımak zorunda kalırlar. Yapamazlarsa toplum yeni bir lider üretir.''

Lider ülke olmak için kudretli ve şefkatli olunması gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin de 2023 yılında lider ülke olmak gibi bir hedefi olduğunu dile getirerek, gençlere de böylesine büyük hedefler koymalarını önerdi.

Toplantıya katılan öğrenci ve gençlerin girişte üst araması yapılarak çok sayıda bozuk para, kalem, anahtarlık, çakmak, USB bellek, çeşitli makyaj malzemeleri, parfüm ve deodorant kutularına el konuldu. Toplantıya katılanlar, toplantının ardından masalarda sergilenen eşyalarını tekrar aldı.

Davutoğlu, daha sonra Alaeddin İlköğretim Okulu'nu ziyaret ederek, öğrencilere kitap hediye etti.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.