1. YAZARLAR

  2. Mahir CIKCIKOĞLU

  3. Davutoğlu Neler Söyledi?
Mahir CIKCIKOĞLU

Mahir CIKCIKOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Davutoğlu Neler Söyledi?

A+A-
Başbakan Davutoğlu; AK Parti’den seçilen vekillere seslenerek “-Bundan sonra da mütevazi bir hayat yaşamaya devam edeceksiniz, 7 Haziranı unutmayacaksınız, lüks ve şaşalı bir hayata geçmeyip; halkın içerisinden geldiğinizi unutmayacaksınız. Bu duruma düşenleri görmek istemiyorum.” ana fikirli bir konuşma yapmıştır. Hatta eğer kendisi de bu duruma düşerse; partide yerinin olmadığına dikkat çekmiştir.
 
Sayın Başbakanın halk tipi bir yaşam tarzı olduğunu, mütevaziliğini, sağır sultan bilmektedir. AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerindeki aldığı artı oyların büyük bölümünde Sayın Davutoğlu’nun mütevazi yaşayışı çok önemli bir rol oynamıştır. Hatta onun bu mütevaziliği herkesin bildiği “Türk boşadığı kadının topuğuna bakmaz” darbı meselimizi bile boşa çıkarmıştır. Fakat şu unutulmamalıdır ki halkımız AK Parti’yi boşamasa da talakının birini vermiş, yapacağı küçük yanlışlarla bile kalan iki talakı da verebileceğini göstermiştir. İşte bunu çok iyi görmüş olan Başbakanımız; peşinen teşkilatını uyarma gereği duymuştur.
 
***
Kim nasıl değerlendirir bilmiyorum ama; bir dostumun “- Davutoğlu, Tayyip Bey’in cesareti ile Abdullah Gül Bey’in mütevaziliğini bünyesinde toplamış, bilgili, sözünün eri bir Anadolu çocuğudur.” sözüne yüzde yüz katılıyorum. Arkadaşım devamla diyor ki; “Onun güler yüzü PKK’yı aldatmış, yumuşak görünüşünün altındaki sert ve kararlı kişiliğini görememişlerdir.” O’nun kararlı tutumu sonucunda Türk’ü-Kürt’ü bu PKK meselesini Davutoğlu’nun bitireceği görüşünde birleşmektedirler.
 
Her Başbakanı zor durumda bırakacak davranışlardan bir tanesi de aile fertlerinin devlet işlerine bulaşmasıdır. Bunun örneklerini yakın tarihimizde gördük. Rahmetli Demirel, Rahmetli Özal ve Tansu Hanım bu konularda zor durumda kalmışlardı. Belki yapılanlar kanuna ve dine aykırı işler de değildi. Nasrettin Hocaya; “WC’de sakız çiğnenir mi?” diye sormuşlar. O da “- Çiğnenmeye çiğnenir de, dışardan görenler orada seni bir şeyler yiyor zannederler” demiş. Sayın Başbakanımız yakın tarihi çok iyi tetkik etmiş olmalı ki, ailesini töhmet altında bırakacak işlerden tamamen uzak tutmaktadır. Hatta “-Kızım usulsüz bir iş yaparsa kolunu keserim” deme cesaretini göstermiştir.
 
***
Başbakanımızın önü açık görünüyor. Diğer partilere oy vermiş olsa da sağduyulu vatandaşlardan Davutoğlu aleyhine konuşanı görmedim. Diğer partilerin fanatiklerinin söyledikleri de liderlerinin iddiaları gibi “Davutoğlu vesayet altında” sözünden başkaca bir söz değildir.
 
Yeni hükümet bugün itibariyle iş başında… Hz. Mevlana’nın “Bugün yeni bir gün, yeni şeyler söylemek cancağızım” dediği gibi önceki yapılan hatalara bir daha düşmemek gerekiyor. Halkımız vatandaş merkezli politikalar bekliyor. Rahmetli Özal’ın ve Tayyip Bey’in birinci hükümetleri gibi “Devlet aksini ispat edemediği sürece vatandaş ne diyorsa haklıdır” mantığına tekrar dönülmelidir. AK Parti’nin “İlk Günkü Aşkla” sloganından ben bu mesajın çıkartıldığını görüyorum. Yeni hükümetimizin milletimize umduğunu bulup korktuğundan emin olduğu icraatlara vesile olması dileğiyle Allah’a emanet olunuz… 
 
                                                                                                               
 
         
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.