1. YAZARLAR

  2. Mahir CIKCIKOĞLU

  3. Davutoğlu’nun Arkasındayız
Mahir CIKCIKOĞLU

Mahir CIKCIKOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Davutoğlu’nun Arkasındayız

A+A-
Şu günlerde yine oturup kalkıp “Başkanlık ve yeni Anayasa” konularını yoğun bir şekilde tartışma masasına indirdik. A kanallarının tamamı ve hatta diğer bazı kanallar Türkiye’nin sanki tek problemi Başkanlıkmış gibi yayınlarını bu konuya odakladılar.
Ankara kulislerinden aktarılan bazı haberlere göre bir grup Bakan ve AK parti MKYK üyeleri Bakanlar kurulu öncesinde Ulaştırma Bakanlığı ek binasında toplatıp, Başkanlık konusunu temcit pilavı gibi tekrar tekrar Sayın Davutoğlu’nun önüne koyuyorlarmış.
Ulaştırma ve Denizcilik Bakanımız Sayın Binali Yıldırım Başkanlık sistemine geçersek yeni Başbakan olacağından yatıp kalkıp bu işin peşine düşenlerin başında gelmektedir. Bir an evvel Başkanlığa geçilmeli ki emeline kavuşsun.
Böyle bir şey yok. AK Partide böyle gizli kapaklı işler olmaz demek istiyorum ama Sayın Binali Yıldırım’ın, Türkiye’nin 4,5 G ye geçişindeki ilk konuşmayı Sayın Cumhurbaşkanımızla yapması benim kaygılarımı biraz daha artırdı. Sayın Bakanın Cumhurbaşkanımızla özel arkadaşlığı olabilir. Ama Bakanlığının bir faaliyetini doğrudan ona sunması bizim alışık olmadığımız bir davranıştır. Açılışa Başbakanımız katılmalı sunulacaksa, o sunmalıydı. Bu iş vergi dairesinde müdür yardımcılığı yapan birinin vergi ile alakalı bir konuda vergi daireleri müdürünü atlayarak gelirler genel müdürüyle görüşmesine benzer. Efendim kendisi arkadaşım olur demek bu işin çirkinliğini örtmez.
***
Bu kadar tespitten sonra yakaladığım herkese sorduğum bir soruyu sizinle de paylaşmak istiyorum. Acaba Sayın cumhurbaşkanımız Cumhurbaşkanı sıfatıyla yapamadığı hangi faaliyeti Başkan olunca yapabilecek. El cevap yok… Bir tek faaliyet var. Başbakan ve Bakanlar seçilmiş değil atanmış olacak ve bunları Başkan atayacak. Başkaca yapamadığı  hiçbir şey yok. Acaba diyorum bu kadar uğraşı sırf Sayın Davutoğlu’ndan kurtulmak için mi? İyi de o zaman AK Parti kadroları Davutoğlu’nu niye getirdi.
Türkiye’nin önünde dağlar kadar sorun (Suriye, PKK, Mülteci vs.) dururken bir de Başkanlık konusuna bölünülmesini hiç doğru bulmuyorum. Zaman içerisinde düşünülebilir. Seçimden bu yana ha bire Başkanlık, Başkanlık…  Yahu bu iş doğuda şehit olan bir vatandaşımızdan bence daha önemli değil. Sayın Cumhurbaşkanımız bir gün Cumhurbaşkanı sıfatıyla yatar, ertesi gün Başkan olarak kalktığında terör duracak, Esed gidecekse hemen bu hafta seçelim bu iş bitsin.
***
Bir de meselenin ekonomik boyutu var. Bir seçim ülkeye beş trilyona mal oluyor. Sayın Bahçeli’nin ben hiçbir surette koalisyon kurmam inadının üzerine bir beş trilyonu çöpe attık. Şimdi de Sayın Binali Yıldırım Başbakan olacak diye bir beş trilyon atmanın bana göre gereği yok.
Bir de hesap kitabı iyi yapmak lazım. Ben AK partiye oy veren birisiyim. Böyle bir oylama önüme konursa Davutoğlu’nu kimseciklere yedirmem. Yani bunu bir başkanlık meselesinden çok sonucuna bakarak getirip götüreceğine bakarım. Beş Trilyonu sokağa atıp da eline bir şeyin geçmeyeceğini de görmek lazım. Şimdi bu ince hesapları yapmak yerine önümüzdeki dağlar gibi sorunlara odaklanmak lazım. Bu iş bana doğum anındaki bir anne adayından  bir uzun hava okumasını istemek kadar saçma geliyor. Allah’a emanet olun
 
 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.