1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Davutoğlu’nun Bırakması Ülke İçin Büyük Kayıp
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Davutoğlu’nun Bırakması Ülke İçin Büyük Kayıp

A+A-

“…Ülke genelinde güçlü bir muhalefetin bulunmayışı, 1994 yılında Refah Partisi’nden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak siyasete giriş yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın süper güç olma yolundaki hızını daha da artırdı…”
“…Peki ya halkın büyük bir çoğunluğunun desteğini alarak yoluna devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bundan sonraki siyasi yolculuğu nasıl olacak? Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen ardından Başkanlık Sisteminin tartışmalara açılacağı bir gerçek. AK Parti hükümeti, milletvekili sayısındaki üstünlüğünün avantajını kullanarak mecliste Başkanlık Sistemi’ni kabul ettirmek için uğraş verecek. Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak seçildiği 12’nci Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından inanıyorum ki Türk siyasi tarihinde büyük, çok büyük değişimler yaşanacak. Bekleyip göreceğiz…”
***
Bu cümleler 11 Ağustos 2014’te Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen sonra kaleme aldığım “Belediye Başkanlığı’ndan Cumhurbaşkanlığı’na” isimli köşe yazıma ait…
Gelin bu yazımıza bugün farklı bir boyuttan devam edelim. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 yıl önce göreve gelmesinin ardından Türkiye’de neler değişti bunlara göz atalım. Bu arada şunu da hatırlatmakta fayda var: Başbakan Ahmet Davutoğlu, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 27 Ağustos 2014'te toplanan AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi'nde Genel Başkan seçilmişti. Sonraki süreçte geriye dönüp baktığımızda 2015 yılında 2 önemli seçim geçirdi ülkemiz. 7 Haziran’da nihai sonuca ulaşamayan AK Parti, 1 Kasım seçimleri sonucunda yine tek başına iktidar olmayı başardı. AK Parti’nin iktidar olması ve Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan seçilmesinin ardından Reis-i Cumhur’un siyasi elinin daha da güçlendiği ülkemizde terör olayları, paralel yapı, Suriye meselesi, Rusya krizi, dokunulmazlık tartışmaları gibi büyük sorunlar da baş gösterdi.
***
Süper ikili, tüm bu olumsuzluklara karşı göğüs göğse çarpışırken birden aralarındaki iplerin gerildiği söylemleri çıktı ortaya. 29 Şubat’ta yapılan MKYK toplantısından önce gerçekleştirilen telefon görüşmesi ve Başbakan Davutoğlu’nun yönetici atama yetkilerinin elinden alınmasıyla siyasette tansiyonun daha da yükseldiği iddiaları tartışıldı kulislerde. Bu tartışmalar devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Beştepe’deki görüşmesinin ardından AK Parti’nin 2. Olağanüstü Genel Kurul’a gideceği kararı çıktı. 22 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan 2. Olağanüstü Genel Kurul’da Başbakan Ahmet Davutoğlu aday olmayacak. AK Parti Genel Başkanlığı için aday gösterilen isimler arasında ise Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Enerji Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yer alıyor.
***
Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin arasında yaşandığı öne sürülen olumsuz gelişmeler ve akabinde AK Parti’nin kongreye gidecek olması bütün konuşulanları doğrular nitelikte olsa da Başbakan Ahmet Davutoğlu dün gerçekleştirdiği MYK’da bütün soru işaretlerine de açıklık getirdi. Göreve geldiği 20 aylık süreçte ülke ve dünya refahı için mücadele ettiğinden bahseden Davutoğlu, AK Parti’nin yeni bir dönemin eşiğinde olduğunu söyledi. Yaşanan gelişmelerin kendi isteği dışında geliştiğini de ifade eden Davutoğlu, kimse ile kırgınlık yaşamadığını vurguladı. Söylenenlerin aksine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hiçbir probleminin ya da kırgınlığının olmadığının da altını çizen Davutoğlu, hemşerisi Konyalılara da seslenerek, sitem etmemeleri çağrısında bulundu.
***
Şimdi gelelim tekrar yazımızın giriş kısmına. Ahmet Davutoğlu’nun Genel Başkanlığı ve Başbakanlığı bırakacak olması akıllara Başkanlık Sistemi’ne geçiş sürecinin daha da hızlandırılmak istendiğini getiriyor. Siyasette yarın ne olacağı bilinmez ama davası uğruna gecesini gündüzüne katarak görevini yerine getirmeye çalışan, dik duruşu ve halktan biri olması nedeniyle vatandaşların kısa sürede takdirini kazanan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görevden ayrılmasını Türk siyasi tarihi açısından büyük bir kayıp olarak görüyorum. Şimdi önümüzde olağanüstü bir genel kurul ve yeni bir seçim dönemi var. Umuyorum ki, yaşanacak olan genel kurul ve seçim dönemi, ülkemiz, milletimiz ve tüm dünya için hayırlar ile sonuçlanır. Genel kurul ve seçimlerden ne sonuç çıkarsa çıksın, kazanan ülkemiz ve milletimiz olsun. Kişiler ya da kurumlar geçicidir ve dolayısıyla değişebilir. Önemli olan bu ülkenin bekasıdır. Şuna inanıyorum ki sonuç ne olursa olsun bu Türk Milleti, ülkesinin geleceği için mücadele veren kişilerin daima arkasında olacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.