1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Dedemin Notlarından: Osmanlı’yı İçki Bitirdi
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dedemin Notlarından: Osmanlı’yı İçki Bitirdi

A+A-

Yaklaşık bin yıldır Anadolu’dayız ve 3 devlet kurmuşuz. Selçuklular, Osmanlılar ve Türkiye Cumhuriyeti. Aslında 3 tane devlet yok ortada, 1 tane devlet var ama yönetici kadrolar değişmiş, bu değişime göre isimler değişmiş. Yeni yöneticiler kendine göre haklı sebepler ile önceki yönetimleri eleştirip kendisini daha iyi daha doğru göstermeye çalışmış. Osmanlı Selçuklunun hatırasına nasıl davranmışsa Türkiye Cumhuriyeti de Osmanlının hatırasına benzer bir davranış sergilemiştir. 
Bu davranışa sahip çıkanlar var, karşısında duranlar var ama bir sağduyu içinde bize ne yararı var bu kavganın deyip sözü bitiren, geleceğe bakmamızı sağlayan biri çıkmadı henüz. Aynı trende karşılıklı oturan iki kişi düşünün, aynı konumda aynı hızla ilerlemelerine rağmen birisi trenin geçtiği, arkada bıraktığı şeyleri görüyor, konuşuyor, diğeri trenin geleceği, ilerideki manzaraları görüyor konuşuyor. Ama anlaşamıyorlar, ortak dili geliştiremiyorlar. Bundan faydalananlar da bu farklı bakış üzerinden ayrışma ve çatışma üretme çabasına devam ediyor.
Geçmiş de bizim gelecekte diyerek fitnenin önüne geçmek mümkün ama Başbakan bile “sizin yüz bin kişi toplarız dediğiniz yerde ben bir milyon kişi toplarım” diyerek sağduyuyu tuş ediyor, biraz daha konuşsa nakavt edecek. Bu ülkenin anarşiden çektiğini bilmeyen mi var?
Şunu demek istiyorum, geçmiş övünülecek yanları ile de yerinilecek yanları ile de benimdir, benim gerçeklerimdir, bunlardan ders almam ve geleceğe tecrübe ile sağduyu ile sağlam basarak yürümem lazım. Gaza getirmek isteyenlere de şu cevabı vermeliyim: Vahdettin de benim, Atatürk de benim. Birini övmek için birine küfretmem gerekmiyor. İkisinin de yeri ayrı. Ama İngiliz kaynaklarına göre Vahdettin şöyleydi diye yazan gazeteye de inanmam zira İngiliz değil miydi Osmanlıyı işgal eden Vahdettin’i teslim alan?
Bunları idrak edemeyen bir kardeşimiz çıkıyor “Anıtkabiri de yıkarız” diyor. Nasıl düşüneceğini şaşırıyor insan? Kim seni böylesine dolmuşa bindirdi ey kardeşim? Bu topraklarda kurduğumuz 3. devlet olan Türkiye Cumhuriyeti bir işgalden sonra, yıllarca süren Kurtuluş savaşı ile kuruldu. O savaşın başkomutanı da M.K. Atatürk idi ve kurduğu bu ülke Osmanlı İmparatorluğu sonrası dünya yüzünde “namazın düşman bayrağı altında kılınmadığı” yegâne özgür Müslüman ülke idi.
Bütün bunları Atatürk içki içiyormuş diye silip atabilir misin? Atatürk içki içiyordu diye, hükümetlerin, siyasilerin, askerin yanlışlarını Atatürk’e yapıştırabilir misin? Maalesef yapılan budur ve okumak yerine dinleyen bir kesim bu fitneyi pompalayan İslam düşmanlarının gazına geliyorlar.
Son Halife Abdülmecit Efendinin “Osmanlı Devleti'nin çöküşüne sebep olan dertlerin başında, içki gelir” tespitini de içeren ve içki müptelası padişah dedelerini anlattığı risaleyi kimse anlatmaz! Okuyan da yok zaten.
İngiliz komutasındaki haçlı, emperyalist güçlerin asla hazmedemediği Türkiye Cumhuriyeti’ne küfretmek için sürekli Osmanlı yükseliş dönemi hikayeleri ile gaza gelen arkadaşlara soruyorum, “Osmanlıyı yöneten 36 padişahtan 10 tanesini icraatları ile birlikte sayabilir misin” Evet siz sayabilir misiniz? 10. padişah Kanuni Sultan Süleyman’dan sonra duraklama başlıyor ve 10 padişahın yükselttiği bu cihan devleti, 26 padişah ile çöküyor. Bu 26 padişah içinde atasına, milletine, dinine layık olan yüce sultanlarımız da yok değil elbette ama parçalanma, zayıflama ve haçlı ordularına teslim olma acısı ile biten bu dönem de bizim.
Bunları kabul ederek konuşursak ve düşünürsek, eminin Türkiye Cumhuriyeti’nin kıymetini daha iyi anlar, onu yüceltmek için daha fazla çalışırız ve Atatürk’ün gelecek için verdiği hedeflere sahip çıkarız. Geçmişte kalıp, bize hiçbir şey kazandırmayan, kalp kıran, gönül yıkan, zaman ve enerji kaybettiren boş kavgalarından vazgeçeriz.
Başbakanımız diyor ki, ben insanımı seviyorum ve alkolik olmasını istemiyorum. Ben de soruyorum: Sayın Başbakanım içki bulmadığı için içmeyen bir Müslüman mı iyidir, yoksa içki bulabildiği halde içmeyen Müslüman mı daha iyidir? Malûm iyi bir Müslüman nesil yetiştirmek istiyorsunuz ya, “iyi” nedir onu bir netleştirseydik önce.

Yarın görüşmek üzere…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.