1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Değişim Ancak İçeriden Açılabilen Bir Kapıdır-2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Değişim Ancak İçeriden Açılabilen Bir Kapıdır-2

A+A-

Dünkü yazımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz…

‘Değişim ancak içeriden açılabilen bir kapıdır’ mesajına dönelim. AK Parti, MHP, BBP üçlüsünün bir sonraki seçimlerde yüzde 50 bandının üzerinde durabilmesi beraberliklerinin bozulmaması, buna paralel olarak ta seçmen kitlelerini iradelerinde tutabilmelerine bağlıdır!

Bu açıdan Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun parti kuracağına dair söylem ve eylemleri son derece ehemmiyet taşımaktadır. Her birinin ayrı ayrı veya birlikte kuracağı partinin iktidar gücüne erişmesi ve adaylarının başkan seçilmesinden ziyade, AK Parti merkezli bütünlüğün zarara uğratılması önemlidir. İmamoğlu profilinin öne çıkarıldığı bir seçimde; ‘İmamoğlu’na gelmeyecek oyların, AK Parti adayında kalmamasını sağlamak, kapıyı içeriden açmakla eşdeğer bir fiil’ değil midir?

***

AK Parti’nin bazı eski il başkanları, üç dönem kuralına takılan bazı milletvekilleri ve bu harekete liderlik eden isimler yeni parti oluşumu çalışmaları yaparken, ‘AK Parti’den vücut bulacak yeni bir partinin, ilk seçimde yüzde 50 seçmen desteğine erişip erişemeyeceğinin tahlilini de yapmış mıdır acaba?

Ya da ‘Birlikte hareket etme’ teklifinde bulundukları İYİ Partililerden, SP’lilerden, hatta ‘sağa yakın gördükleri bazı CHP ve DSP’lilerden aldıkları cevaplara göre yeni bir yol haritasına ihtiyaç duyma noktasına gelmiş olabilirler mi? Kapı içeriden mi açılacak, yoksa tünel mi kazılacak; bekleyip göreceğiz.

***

RP’nin 1989’da Konya’da başlayan yükselişini durdurmak için Güneydoğu seçmeninin önüne HEP, DEP, HADEP, DEHAP, DTP gibi seçenekler koyan siyaset mimarları bugünlerde de, ‘tıpkı MHP’ye uyguladıkları gibi’ AK Parti seçmenine ‘yeni bir alternatif hazırlama girişiminde görünüyor.

Kapıyı içeriden açmak!

FETÖ’cüler neden

dimdik ayakta!

FETÖ operasyonlarının seyri halk arasında en çok eleştiri konularından biri olmaya devam ediyor. Birçok vatandaş mücadelenin yetersizliğinden bahsederken, devlet ve hükümet içinde bazı mekanizmaların FETÖ mensuplarını koruyup kolladığına inanmaya başlamış görünüyor. Okurlarımız hatırlayacaktır; FETÖ temizliğinin belki on yıl sürebilecek kadar uzun zamanlı bir iş olduğunu daha önceleri yazmıştık. Ancak görünen o ki vatandaşın zihnindeki sorular cevap bulmadıkça mücadeleye olan inançta zayıflama söz konusu oluyor.

Geçen hafta TV Net’te Mete Yarar, Kemal Gümüş ve Nedim Şener’in katıldığı bir TV programında konuşmacıların FETÖ operasyonlarının TSK içerisinde yüzde 20, sivil bürokraside ise yüzde 4 seviyesinde olduğu tespitini paylaşmaları işin ‘ağır’ yürüdüğü’ intibaını uyandırdı. Vatandaşın inancı tükendikten sonra atılacak her adımın geri tepeceği gerçeği göz ardı edildiği takdirde yakın gelecekte FETÖ ile ilgili alınacak her kararın devlet ve hükümet aleyhine dönecek bir yapıya bürüneceğini söyleyebiliriz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.