1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Değişim, Düşünce ve Gelişim
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Değişim, Düşünce ve Gelişim

A+A-

Değişim, doğa düzeninin değişmeyen tek kuralı. Her gün, her yıl, her çağ, hiç bir şey eskisi gibi olmayacak sözleri ile geçip gidiyor birileri fark etmese de, kabul etmese de… Bazen normal bir süreç gibi sakin yumuşak, bazen sert, üzerek ve kırarak.

*

Doğa yenilenerek değişmeye ve değiştikçe gelişmeye devam ediyor. Binlerce yıl öteden günümüze gelen, geleneklerimiz bile değişime uğruyor çağdan çağa. Ancak bu değişim, insan ömrüne göre uzun bir zamana yayıldığı için pek fark edilmiyor. Hayvanların ve bitkilerin zaten umurunda değil. Gelenekçiler ise geleneklerdeki değişimi bile fark edemiyor.

*

Buna rağmen bazı gelenekçiler, değişime karşı oldukları için değişim sayesinde gelen gelişimi de ıskalıyor ve bu eksiği topluma yayıyor! Bazıları değişmek ile gelişmek arasındaki farkı bile anlamadan gelip geçiyor, olan kalanlara oluyor. Gelenekçilik görüntüsünde gericilik yapanlar da cabası! Bunlar ne yaptıklarını bile fark edemiyor. Bu aymazlık ile bazı toplumlar, biz de dahil tuhaf durumlara savruluyoruz. Bazı saldırıları öngöremiyor, bazılarını hiç anlamıyoruz, savunma bile yapamıyoruz bazen.

*

Gelenek - değişim - gelişim çatışması özellikle düşünce dünyasını vuruyor insanın. Çünkü, düşünmek insanı diğer hayvanlardan ayıran en önemli özellik. İnsanlığa din gönderen Allah da (CC), insanın sadece aklını kullanabilenlerini dinden sorumlu tutacağını söyleyerek, din yolu ile insanlığa düşüncenin önemini yeterince açık bir şekilde anlatıyor aslında.

*

Akıl ve düşünce bireyi, toplumu, halkı, milleti, devleti, ümmeti, doğayı, dünyayı, düzeni etkileyen, dizayn eden en büyük güç oluyor demek ki… Akıl, düşünce ile aklı anlayanlara hizmet ediyor, akıl kendini anlamayanları, düşünme becerisi geliştiremeyenleri alaşağı ediyor.

*

Akıl, düşünme becerisi, insanı hayvandan ayırıyor dedik ya, insanı da kendi içinde farklı seviyelere ayırıyor. Mahlukattan eşref-i mahlukata yolculuk eden beşer insan, bu yolculuğunda düşünme becerisi açısından dört aşamadan geçiyor, şöyle;

i- Bacak arasında düşünenler.

ii- Karnında, midesi ile düşünenler.

iii- Göğsünde, kalbi ile düşünenler.

iv- Başında, beyni ile düşünenler.

*

Düşünmede ikinci seviyeden üçüncü seviyeye geçiş ile birlikte beşer olan insan, vehimden akletme aşamasına yükseliyor. Üçüncü seviyeden dördüncü seviyeye geçiş ile de insan akıl ile düşünmeye başlıyor ki buradan sonra eşref-i mahlukat adayı oluyor…Bunların hepsi beşer, hepsi insan! Ancak, Allah katında hangisi mahluk, hangisi beşer, hangisi eşref-i mahlukat seviyesinde insan?

*

Konuya Allah'ın gönderdiği din açısından bakarsak; Din, aklını kullanabilen yani akıl iman dengesini kurabilen insanları eşref-i mahlukat seviyesinde insana dönüştürürken, aklını kullanmadığı halde Müslüman veya Hıristiyan veya Yahudi olacağını zannederek dine sarılanlar, akılsız iman ile dinden de insanlıktan da  uzaklaşıyorlar. Uzaklaştıkça cahilleşiyor, cahilleştikçe de vahşileşiyorlar. Kur'an-ı Kerim'deki ifadesi ile "..zan ile hareket etmenin günah olduğunu.." bile öğrenemiyorlar. Aklını kullanamayanlar durumu zaten fark etmiyor ancak içinde bulundukları kalabalıktan güç alarak yanlışa, ısrarla devam ediyorlar. Bunlar anlamadığı şeyi veya anlamadığı kişiyi anlamak için anlayış kapasitesini geliştirme ihtiyacı da duymuyorlar. Gelişirken değişmekten korkuyorlar. Korku ise aklı baskılıyor bilmiyorlar. Gelenek ile din arasındaki farkı anlamıyor, gelenekçi görüntüsünde gericilik ettiklerini bile fark etmiyorlar…

*

Fark etmeyenlerde akıl, düşünce, bilinç gelişir mi? Gelişmiyor! Akıl, iman ile birlikte insanı yüceltiyor ancak akılsız iman ya da imansız akıl, her ikisi de insanı, insanlıktan çıkarıyor. Çıkarmasına izin vermeyin. Aklı iman ile süsleyin, imanı akıl ile besleyin... Yoksa din adına din düşmanlarına hizmetçi olursunuz, olmayın! Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.