1. YAZARLAR

  2. Saliha Evkaya

  3. Dekorasyonda Nelere Dikkat Edelim?
Saliha Evkaya

Saliha Evkaya

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dekorasyonda Nelere Dikkat Edelim?

A+A-

Konya’da her geçen gün yeni bir konut yükseliyor. Yapılarda iç mimari ve dekorasyon çok önemli. Yeni evinizi ya da yıllardır oturduğunuz konutunuzu dekore ederken yanlışlıkla da olsa düzensiz ve yorucu bir hava yaratabilirsiniz. Yapacağınız basit değişikliklerle eviniz daha düzenli ve keyifli bir ortam haline gelecek.

Ev dizaynı yapılırken renk, doku ve malzeme alternatiflerini bir arada değerlendirmek gerekir. Hangi stil ve tarza uygun mobilya tercihleri yapılacağı bu aşamada belirlenir. Bununla beraber ışıklandırma unsurları, pratik fikirlerle döşeme zemininden alan kazandıran duvar dekorları oluşturabilirsiniz. Günümüzde artık bakım kolaylığı sağlanan dikey bahçeler, bitki cepleri şık duvar dekorları oluşturmakta.

***

Duvar resimleri, posterler ya da resim tabloları ile sanata yer açabilirsiniz. Sanat objelerini dekoratif fikirlerle değerlendirmek için dekoratif raf modellerini değerlendirebilir fark yaratan stilleri bir araya getirebilirsiniz.

Evimizi tasarlarken sıkça ihmal ettiğimiz veya birkaç güzel avizeden ibaret olduğunu düşündüğümüz aydınlatma konusu, aslında çok önemlidir. Öyle ki doğru bir aydınlatma fiziksel ve ruhsal sağlığımız üzerinde doğrudan etkili oluyor. Kötü bir aydınlatma uzun vadede göz rahatsızlıklarına yol açarken, yetersiz bir aydınlatma da ruh haliniz üzerinde kötü bir etki bırakabilir. O yüzden bu konuyu hafife almak bir ev dekorasyonunda yapabileceğiniz en büyük hata olacak.

***

Dekorasyonda en iyi oran, tüm nesnelerin içinde bulunduğu mekanın boyutları ve nesnelerin ebatlarının birbirlerine olan boyutları ile doğru orantılı olduğunda sağlanır.
Bu tarz teknik bilgiler gözünüzü korkutmasın. Hatırlamanız gereken, bir mekanı veya odayı dekore ederken, nesnelerin birbirileriyle ve bütün olarak orantılarının göze hitap ediyor olmasıdır.

Modern çözümlerde fonksiyonellik, estetik ve konfor ayrılmaz üçlüdür. Eğer günümüz modern ve çağdaş konutlarını yenilikçi tasarım anlayışları ile dekore etmek istiyorsanız, uygulanacak tarzları belirlerken işlevsellik, estetik ve konforu ön planda tutabilirsiniz.

Herkese iyi hafta sonları dilerim

Önceki ve Sonraki Yazılar