1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Demir: Şebeke suyunu gönül rahatlığıyla için
Demir: Şebeke suyunu gönül rahatlığıyla için

Demir: Şebeke suyunu gönül rahatlığıyla için

Konya’nın en önemli kazanımlarından biri olan Mavi Tünel Projesi’yle birlikte şehrin 50 yıllık su ihtiyacını gideren Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, Torosların memba suyunu musluklarımıza kadar ulaştırıyor.

A+A-

Özellikle pandemi sürecinde olduğumuz bugünlerde uzmanların fikir birliğinde olduğu günlük ortalama 2,5 litre su içilmesi tavsiyesi çerçevesinde, insan hayatı için son derece önemli olan ve ikamesiz tek madde özelliği taşıyan suyun bolca içilmesi fakat israf edilmemesi uyarısında bulunan Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, Konya şebeke suyunun hem yumuşak içimi hem de kalitesiyle diğer illere örnek olduğunu ifade etti.

Suyun yaşama sağladığı katkı ve oynadığı rolden dolayı canlılar için büyük önemi olan en temel madde olduğunu belirten Demir, “Hiç şüphe yok ki susuz bir yaşam olamayacağı gibi hayatın susuz devam etmesi de mümkün değildir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye için de son yılların en stratejik konusu sudur. Gerek kişi başına düşen su varlığı, gerekse kullanılan su miktarı bakımından dünya ortalamasıyla karşılaştırıldığında, ülkemizin genel olarak bilinenin aksine, sınırlı su kaynaklarına sahip ülkeler arasında bulunduğu anlaşılmaktadır. Küresel iklim değişikliği, kuraklık ve çölleşmeyle birlikte su kaynaklarının azalması suya talebi artırmaktadır. Su kaynaklarının kirletilmesi ise su yönetiminin gerekliliğini göstermektedir. KOSKİ Genel Müdürlüğü olarak su rezervlerinin korunması, arıtılmış suyun yeniden değerlendirilmesi ve şehrimize yüksek kaliteli suyun şebekeler aracılığıyla verilmesi sorumluluğunun farkında olarak görevimizi en iyi şekilde yapma gayretindeyiz” dedi.

Özellikle pandemi sürecinde olduğumuz bugünlerde Konya şebeke suyunun gönül rahatlığıyla içilmesini tavsiye eden Demir, “Suyun faydaları saymakla bitmiyor. Bir yıldan fazla süredir mücadele ettiğimiz Covid-19 pandemisi sürecinde suyun önemini daha çok anlamış bulunuyoruz. Su, grip gibi bulaşıcı hastalıklarla savaşırken, vücut direncine katkıda bulunuyor. Cilt sağlığının korunmasında önemli etkileri var. Yeterli miktarda su içen kişilerin cildi nemlenir, parlar, sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşur. Vücut ısısını dengeler. Vücuttan ödemin atılmasını sağlar. Yeterli miktarda su içen kişilerde metabolizmayı çalıştırır ve hızlandırır. Su içmek, böbrek rahatsızlıklarından korur. Vatandaşlarımızın sağlıkları için gönül rahatlığıyla KOSKİ’mizin musluklarına kadar ulaşan şehir şebeke suyunu içmelerini tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.