1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Demirtaş İttifakı ve AİHM
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Demirtaş İttifakı ve AİHM

A+A-

PKK ile ilişkilerini ifade etmekten çekinmeyen HDP’li siyasetçilerin terör eylemlerine verdiği desteği herkes görüp kabul ederken, bu partinin Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklanmasına ilk tepkiler muhalefet partilerinden gelmişti. Süreçte neler konuşulmuştu, birkaç örneği hatırlayalım;

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Biz PKK’yı terör örgütü olarak tanımlamıyoruz. PKK’yı hükümetin ve devletin tanımladığı gibi tanımlamak zorunda değiliz. Kürt halkı yüz yıldır devlet terörüne maruz kalıyor. PKK, bu devlet terörüne tepki olarak ortaya çıkmış bir şiddet örgütüdür” dedi. Bununla da yetinmeyen Demirtaş, “Bizim önerimiz; Türkiye’nin Almanya gibi bölgesel bir sisteme geçmesidir. Bu sistem içerisinde Kürtler de kendi bölgelerine sahip olur. Biz yerel yönetimi kastediyoruz. Biz Türkiye’nin doğusunun Kürtlere verilmesini ve geri kalanının merkezden yönetilmesini istemiyoruz. Türkiye’nin her tarafında Kürtler ve Türkler birlikte yaşıyor. En büyük Kürt kenti İstanbul” ifadelerini kullandı. (3 Eylül 2016)

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş'ın kendi fikir ve düşüncelerini topluma anlatabilmek için tutukluluk halinin sona erdirilmesi kanaatindeyiz. Bu hukukun gereğidir. Temennim Demirtaş kısa zamanda tahliye edilir. Bunu yapmak hükümet yönünden de bir erdem olarak algılanır kanaatindeyim. Bunu da ümitle bekliyorum." (9 Mayıs 2018)

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Sayın Demirtaş sanık, sayın Demirtaş hükümlü değil. Sayın Demirtaş'ın adaylığını YSK kabul etti. Dolayısıyla eşit şartlarda cumhurbaşkanlığı adaylığı kampanyasını yapmalıdır. Diyelim ki bu kampanya bitti, sayın Demirtaş beraat etti. Türkiye bunu nasıl anlatabilir? Bunun yanlışlığını en başından itibaren söyledim. Aynı fikrim de devam ediyor” dedi. (28 Mayıs 2018)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 6-7 Ekim olaylarının sorumlusu olmakla yargılanan, Selahattin Demirtaş'ın suçlu olmadığı halde cezaevinde olduğunu savunurken, “Selahattin beyin hapiste olmasını gerektiren ne var, mahkûmiyet kararı mı var? Mahkeme kararı olmadan bir kişiye nasıl terörist denilir? Bir terörist, cumhurbaşkanı adayı olur mu, nasıl oluyor?” ifadelerini kullandı. (06 Haziran 2018)

Türkiye’yi yönetmek üzere mecliste yer alan bazı partilerin, terör eylemini yönettiği-yönlendirdiği gerekçesiyle tutuklanıp yargılanan bir kişi için taşıdıkları duygular böyleydi. Kısa adı AİHM olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Selahattin Demirtaş'ın “Makul gerekçelerle tutuklanmasına rağmen tutukluluk sürecinin uzatılması için yeterli hukuki dayanak bulunmadığına, tutukluluk durumunun meclisteki çalışmalara katılmasını engellediğine ve ifade özgürlüğünün kısıtlandığına” hükmetti. Tutukluluk halinin devam etmesinin “Siyasi özgürlüğünün kısıtlanmasına yol açtığı” kaydedilen kararda, “Demirtaş’ın serbest bırakılması talebi de” yer aldı. AİHM Türkiye’nin 10 bin avro manevi tazminat ile 15 bin avro yargılama gideri ödemesine de hüküm verdi. (20 Kasım 2018)

“Daha biz Başkan Apo’nun heykelini dikeceğiz heykelini” diyen de bu Demirtaş değil miydi? Peki, muhalefet partilerinin liderleri -eylemlerini görmemekte ısrar etseler de- Demirtaş’ın bu ve benzeri ifadelerine neden sağır kalmayı tercih ediyorlar? Sonra da çıkıp milletçe Avrupa ülkelerine, Avrupa kurullarına kızıp köpürüyoruz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.