1. YAZARLAR

  2. Fatma Nur Namlı

  3. Demlikte Kalan Çayın Faydaları
Fatma Nur Namlı

Fatma Nur Namlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Demlikte Kalan Çayın Faydaları

A+A-

Konyalılar için çay olmazsa olmaz bir içecektir. Her gün sabah kahvaltılarında, iş yerlerinde ve akşam yemekten sonra mutlaka çaylar demlenir… Demlenen çayların hemen hemen hepsi biter ama bazen kaldığı zamanlar da olur...

Çay demlediniz ama hepsini içemediniz, kalan çayı dökmeden önce iyi düşünün. Demlikte kalan çayın faydaları saymakla bitmiyor. Neler mi? Evde her gün çay demleniyorsa bir kaç madde için denemekten zarar gelmez.

***

Çayı, derinizdeki yaraların temizlenmesi ve antibiyotik etki göstermesi için pamukla tatbik ederek kullanabilirsiniz. Eliniz balık, soğan mı kokuyor? Balık ayıkladınız, ellerinizi sabunla yıkadınız ve hala balık kokuyor. Ya da soğan soydunuz, soğan kokuyor. Kurtarıcınız yine çay. Elinizi demli çayla yıkayın.

***

Kaynamış çayı bir tasa koyup buharı gözünüze gelecek biçimde başınızı üstüne koyun. Buzdolabınız koku mu yapıyor? Demlikte kalmış çay posalarını kurutup bir kap içinde buzdolabının orta rafına yerleştirin, kokudan eser kalmayacaktır…

Saçınızı şampuanladıktan sonra son su olarak bir çaydanlık ılık çayla durulayın. Bakın saçlarınız nasıl ışıl ışılıyor.

***

Ilık çay dolu bir leğene ayaklarınızı daldırın ve her akşam yatmadan önce 10 dakika tutun. Boğaz ağrılarında, posaları süzüp soğuyan demi boğaz ağrılarında gargara olarak kullanılır. Cildiniz çok mu yağlı? Banyodan çıkmadan son su olarak bir çaydanlık çay ile teninizi ovuşturun.

Önceki ve Sonraki Yazılar