Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Demokrasi

A+A-

-Birader ne var ne yok, işler nasıl gidiyor?

-Allah var keder yok, işler de iyi olacak inşallah.

-İşlerin iyi olmaz olum senin, muhalefet etmeyi bırakmazsan iş gelmez!

-Rızkımızı müşteriler verecek olsaydı iş yerlerini mescit edinir, günde beş vakit onlara secde ederdik hacım. Ama Rezzak olan Allah’a iman etmiş birisi, doğruya doğru yanlışa yanlış demek zorunda olunca susmayı beceremiyor işte, napalım...

Geçenlerde bir arkadaşla yaşadığım kısa bir muhabbetti. Bana göre ben körü körüne muhalefet yapmıyorum, eleştirdiğimiz insanların iyilerine de iyi diyebiliyorum. Lakin güç kimdeyse onun etrafında toplanan pervanelerden daha bir kere muktedirlerin yanlışlarını duymadım. Öyle bir hale gelmişler ki taraftarlıktan tapınmaya geçmişler.

Bakara suresi 170. ayet üzerinde durulması ve işlenmesi gereken önemli bir gerçektir. İnsanın geçmişine takılmaması ve geçmişinden ders çıkararak ve geçmişini ister bireysel isterse toplumsal sorgulamasını, geçmişine takılmamasını, aklını kullanarak kendisini yenilemesini ve atalarının gittiği yolu sorgulamasını ister.

Şimdi burada şunu da özellikle belirtmeliyim ki; demokrasi adına yapılan birçok şey demokrasiyi bilmediğimizi, geçmişi taklit ederek yeni sorunlar meydana getirdiğimizi göstermektedir.

Demokrasi halkını yoksulluğa itip sonrada onlara iyilik yapmış gibi muhtaçlıklarına bir soğan bir ekmek dağıtmak olmamalı. Demokrasi halkın onuru ile yaşamasına rehberlik eden bir yönetim olmalıdır. Yoksa halkı kendi kaderi ile baş başa bırakarak (halkımı tenzih ederim) arada bir yemleme değildir.

Demokrasi içeriği itibariyle bütün güzellikleri halkına yaşatma sanatıdır. Bu güne kadar var olan hükümetlerin demokrasiyi içeriği itibariyle sindirmediği malumdur.

Vatan sevgisi millet sevgisidir, bunun önündeki bütün engeller yıkılmalıdır. Eğitim öğretim zirve yapmalıdır, her birey vatan itibarı görmelidir. Adalet veya hak her birey için tavizsiz işlemelidir. Halkı mağdur bir devletin devasa hastaneleri, otoban yolları ne anlama gelir?

Halk aydınlanıp ve bilinçlenerek sokağa dökülmeden, vurup kırmadan yasal yoldan hükümetlerden isteklerini istemeleri bu sistemin ali beklentisidir. Yoksa partilerin değişmesi sorunları çözmez, bilakis gelen her hükümet sorun olur.

Velhasıl;

Biz ise tam tersini yapıyoruz, değişimleri değişmezlere mahkum ediyoruz.

Peki atalardan ne anlamalıyız, onlara bir kutsallık yükleyerek izlenmesi gereken değişmez bir yol görmemiz ve bu ayet ile yüzde yüz zıt düşmemiz, ezber ve taklit yeteneğini tercihimiz gafletimizden midir yoksa cehaletimizden mi ?

İşte Başbuğ Atatürk’ün bu ayetin gerçeğine hizmeti, bu gelenekçi taklitçi ve ezbercilerin tepkisi ile karşılanması bundandır.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.