1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Demokrasi Bayramı
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Demokrasi Bayramı

A+A-

Dünden devam… Düşman düşmandır ve düşmanlığını yapacaktır, düşmanı suçlayarak kendimizi kurtaramayacağımız anlaşılmalıdır artık. Düşman bize düşmanlık yapabileceği, zarar verebileceği ortamı nasıl bulmuştur? Bunda bizim hata, kusur ve ihmallerimizin nelerdir? Bunları konuşmanın ve çıkardığımız dersleri uygulamanın zamanını daha fazla geciktirmemeliyiz. Bu alçak terör saldırısı bir günde olmadı, süreci iyi analiz etmeli ve anlamalıyız.
*
Bunlar milletin gönlüne nasıl girmiştir, devletin kalbine, siyasetin beynine nasıl yerleşmiştir?
*
Zamanında bunlar için devleti organize bir şekilde ele geçirmeye çalışan bir örgüttür, PKK’dan bile tehlikelidir diyenlere itibar etmeyenler, itibar ettirmeyenler bu gücü nereden almıştır? Bu çapraşık durumda devletin içindeki ihaneti ortaya çıkarma çabasında olan komutanları darbeci gibi gösterip kumpaslar ile hileler ile yalan haberler, sahte deliller ve yalancı şahitler ile hapse atarak boşalan yerlere kendi adamlarını yerleştirenler nasıl bu kadar ileri gidebilmiştir?
*
Bir dönem harcanan subayların “Biz feda ediliyoruz ama bizden boşalan yerlere adamlar alınıyor, farkında mısınız?” dediğinde verdiğimiz tepkileri hatırlamakta da fayda var…
*
Adalet hukuk ile sınırlı bir kavram değildir, işi ehline vermeyi, liyakat sistemini geliştirmeyi de içeren çok geniş ve teknik bir sistemdir. Neresinde hata yaptık? Cevabını aramalıyız.
*
Bu milletin, tarih boyunca İslam uğruna en çok şehidi vermiş olma onuruna sahip bu Müslüman milletin çocukları, İslam düşmanı emperyalist güçlerin emrine nasıl girmişlerdir?
*
Gözyaşları eşliğinde hoş görüyü, merhameti, muhabbeti telkin edenler evlatlarımızı nasıl bu kadar canileştirmiştir?
*
Bunların devam etmesini önlemek için Milli Eğitim Bakanlığımız acilen, çocuklarımızın vicdan özgürlüğü içinde, ilim mürşitliğinde, laikliğin engellemeye çalıştığı sahte din öğretilerine itiraz edebilecekleri, beyinlerini hain odaklara kiraya vermek yerine Allah’ın hakikatini anlayıp hayata uygulamayı öğrenecekleri bir eğitim sistemi kurmak için “inanarak öğrenmek mi yoksa öğrenerek inanmak mı” sorusuna cevap aramalıdır. Dindar nesil? Evet! Beynini din tüccarlarına kiraya veren nesil? Hayır!
*
Zihinlerden, kula kulluk fikrini çıkarıp, hiç kimsenin övüldüğü kadar iyi olamayacağını buna rağmen yerildiğinden kat be kat daha kötü olabileceğini kazımalıyız. Paralel devlet yapılanmasına karşı verdiğimiz mücadelenin daha büyüğünü paralel din yapılanmalarına karşı da vermeliyiz.
*
Bu melun terör şerrinden hayır çıkacağı inancı içinde Millet, Demokrasi, Laiklik, Adalet, Eğitim konularında yaptığımız hatalardan ders alarak, başka adlarda çıkabilecek bu tür ihanetlerin önünü kesmek üzere sistemi yeniden yapılandırmalıyız…
*
Ve bu milletin ordusu ile birlikte planlarını bozarak, bastırdığı hain kalkışmayı unutmamak, uyanık kalmak için 16 Temmuzları Demokrasi Bayramı ilan etmeliyiz. Selametle.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.