1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Demokrasi Dedikleri
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Demokrasi Dedikleri

A+A-

Her konuşmamızın ana konusu, her nutukta akla gelen ilk sözlerden biri, her vaadin başında yer alır ama bir türlü ulaşılmaz, ulaşılamaz ve ulaşılmak da istenmez. Demokrasinin tarifi nedir? Demokrasi neye denir, kim neden istemez ve neden herkes demokrasi der?

Demokrasinin değişik kaynaklarda gördüğümüz anlamlarına birkaç örnek sıralayarak başlayalım isterseniz.

***

Demokrasi; Bir yönetim biçimidir. Bir kurum, kuruluş ya da topluluktaki ve genellikle bir ülkedeki tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir. Genellikle devlet yönetim biçimi olarak değerlendirilmesine rağmen, üniversiteler, işçi ve işveren organizasyonları ve bazı diğer sivil kurum ve kuruluşlarda demokrasi ile yönetilebilirler.

Doğrudan doğruya demokrasi

Siyasi kararların, çoğunluk esasına göre, yurttaşların oy çokluğu ile doğrudan doğruya şehir halkı tarafından alındığı yönetim şekline, doğrudan doğruya demokrasi denir.

Peki, uygulamada

ne kadar geçerlidir?

Ülkemiz yönetiminde demokrasinin adı yıllarca dillerden düşmemiştir. Halen de düşmemektedir ama demokrasi adı altında demokratik olmayan uygulamalarla yıllar akıp gitmektedir. Halk kendi iktidarını seçmek için sandığa gider ama istediği kişiye değil gösterilen adaya oy kullanır. Seçilenler karar aşamasına kafalarına göre değil grup kararına, daha da doğrusu genel başkanın isteğine göre oy kullanır. Sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri dernekler odalar vs. buralarda da genel olarak uygulama aynı yöndedir. 

Sizce demokrasi var mı?

Konunun neresinden bakarsanız bakın demokrasi ülkemize gerektiği gibi gelmemiştir, gelememiştir, getirilmemiştir ve gelecek gibi de görünmemektedir. Bu bizde böyle de diğer ülkelerde nasıl diye soracak olursanız tam demokrasiyi bulmanın mümkün olduğunu sanmıyorum. Uygulamadaki demokrasi kim güçlüyse o kazanır. Kazanan da uzun süre bunun peşini bırakmaz. Öyle olmasaydı liderler neredeyse sağlıklarını kaybedene hatta ölüm döşeğine kadar lider olarak kalabilirler miydi? Ya da sivil toplum örgütlerinde koltuğu ya zorla, ya sağlık şartlarıyla ya da ihtilal denebilecek kadar önemli bir hamleyle karşı karşıya kalıncaya kadar terk etmeden otururlar mıydı?

***

Bütün bunları bir kenara koyalım, toplumun en küçük parçası olan ailede bile demokrasi var mıdır? Yoksa orda bile diktatörlük mü geçerlidir? Canım sen de aileyi bu işe karıştırma mı diyeceksiniz? Evet, işte biz bu kadar demokratız. 

Bunları yazabilmek bile demokrasinin gereği diyenleri duyar gibiyim. Elbette hiç yoktur demiyorum ama yazarken zülfü yâre dokunulduğunda onlar da sana dokunmak için fırsat kollarlar.

Gözünü sevdiğim demokrasi sen neymişsin be… İnşallah bize de bir gün olduğun gibi gelirsin de o günde bunda katkısı olanlara teşekkür ederiz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.