1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Demokrasi Gerçekten Var mı?
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Demokrasi Gerçekten Var mı?

A+A-

Bütün illerde siyasi partilerin milletvekili adayları açıklandı. Hemen hemen bütün illerde bütün siyasi partilerin sıralama listelerine halkın isyanı var. Halkın sevmediği istemediği bütün isimler sıralama listelerinin ilk başlarında yer aldı. Biraz açarak anlatalım bu konuyu. Aday adayları, inandıkları davadan vekillik için müracaat yaptı. Bütün partilerde vekilliğe büyük ilgi vardı. Halk da heyecanla bekledi durumu. Sonuç hüsranla oldu. Neydi sebebi peki? Sebebini siyasetle alakası olan herkes biraz bilir ama biz yinede anlatalım. Siyasi parti liderleri sıralamayı kendi menfi çıkarlarına göre belirledi, sıralama belirlenirken bir temayül yoklaması yapılmadı. Sanırım bu sistemle yapılmaz da çünkü bütün liderlerde koltuk derdi vekillik seçiminden çok önde ve birde biz ne dersek o havasındalar. Bu işler bu seçime kadar hep böyle olmuş olabilir. Ama ben bu seçimde çok sürpriz bekliyorum,24 Haziranın ertesi günü siz de görürsünüz. Görünen köy kılavuz istemez diye bir atasözü var ülkemizde tamda bu durumu özetler gibi…

***

Peki, burum nasıl düzeltilebilir? En azından sıralaması beğenilmeyen adaylar konusunda ne yapılabilir? Geçtiğimiz aylarda inşaat mühendisleri odası Konya seçiminde bende âcizane seçime aday olarak girmiş ve kazanmış, şuan başkan olan Sayın Kamil Akın Hocamın ve yönetiminin danışmanlığını yapmıştım. Reklam gibi oldu ama desteklediğimiz, danışmanlığını yaptığımız bütün adaylar başkan olarak seçildi, dip not olarak bunu da yazmasam olmazdı affınıza sığınıyorum. Neyse konumuza dönersek İMO seçimlerinde bir şey fark ettim neydi o? Gerçek manada demokrasi idi. Konuyla alakası olamayan okuyucularımız için açarak gideyim. Sayın başkan adayları yönetimlerini belirledi, seçimlerde her aday için ayrı ayrı oy kullanıldı. Bu ne demek peki? Seçime gelen mühendis eline bütün adayların ve yönetimlerinin ismini aldı, istediği başkan adayına, istediği yönetim ve delege adayına ayrı ayrı isimlerini yazmak suretiyle oy verdi. Bizim desteklediğimiz başkan seçilirken yönetimleri ve delegeleri seçilmeye bilirdi yani bir zorlama yoktu, diretme yoktu. En çok oy alan isimler delege yönetici ve başkan oldu.

***

Şimdi bu uygulama vekil seçimlerinde olsa ne olur diye soruyorum size. Güzel olmaz mı en azından? Sıralama dayatmasından kurtulur istediğimiz vekil adayına oy verirdik.  Partiler yine münacatlarını alsın soruşturmadan geçen adayları sıralama olmak sızın aday göstersin artık kaç adayları varsa. Seçmen de gitsin istediği vekil adayına oyunu versin seçim sonunda kim daha çok oy almışsa o vekil olsun. Görün bakalım o zaman vekilliği çantada keklik görüp de çalışmayan aday kalır mı? Ben şahsen birçok partide o partiye oy verecek olan vatandaşların hayal kırıklıklarını gözlemekteyim ve bu yazının yazılma sebebi budur. Umarım bundan sonra benim anlattığım şekilde bir demokrasileşme çalışması olur ve siyasi liderlerin dayattığı değil de vatandaşlarımız kendi istedikleriadaylara oy vermesi gerçekleşir.

Saygılarımla.

           

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.