1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Demokrasi ve İletişim Medeniyeti- 1
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Demokrasi ve İletişim Medeniyeti- 1

A+A-

Referandum yaklaşırken, seçmenin Evet ve Hayır çizgisinde ayrışması beni iletişim konusunda düşünmeye sevk etti. İnsanlar aynı fikirde veya karşı fikirde olabilir, önemli olan sağlıklı bir iletişim kurabilmek. Bunu başarabiliyor muyuz?

*

İnsanlık geliştikçe yollar gelişmiş, ulaşım sayesinde medeniyet ilerlemiş, farklı medeniyetlere ulaşmış. Medeniyetler birbirleri ile tanışmış ve iletişimin önemi gittikçe artmış.
*
Kendi içinde sağlıklı iletişim kurabilen medeniyetler, kendi içinde sağlıklı bir iletişim kuramayan medeniyetlere üstün gelmişler. Çünkü farklı fikirlerin doğru iletişim şartlarında karşılaşmasından doğan enerji uzlaşma, bilgi, adalet, demokrasi, işbirliği, bilim, teknoloji ve kalkınma gibi şekillerde ortaya çıkarak medeniyetleri geliştirmiş.  Bu enerjiyi ortaya çıkaramayanlar ise kavga ve gürültü içinde boğulmuş, yok olmuş gitmiş.
*
Basit bir konuşmanın bile doğru anlaşılma ihtimali en iyi şartlar altında dokuzda bir yani yüzde on bir. Nasıl mı?

Konuşan olarak düşünün;

1- Söylemek istediğin şey,

2- Ağzından çıkan kelimelerin taşıdığı anlam(lar),

3- Söylediğini zannettiğin şey.

Dinleyen olarak düşünün;

1- Anlamak istediğin şey,

2- Duyduğun kelimelere yüklediğin anlam,

3- Anladığını zannettiğin şey.

Bu üçer ihtimalin doğru şekilde birleşme ihtimali dokuzda bir oluyor. Yani doğru iletişim kurabilmek tam bir mucize. Bunu fark eden insanlar konuşma ve tartışmayı kurallara bağlamış.

*

İnsan geliştikçe bu konuşma kuralları iletişim yöntemlerine dönüşmüş. Ben bu yöntemleri şöyle anlıyorum; Münakaşa, Münazara, Müzakere, Müşavere; 4M

*

Münakaşa; Bir kuralın olmadığı, tarafların hep bir ağızdan konuştuğu ve birbirini dinlemeyen insanların kendi fikrini kabul ettirmeye çalıştığı bir yöntemdir. Bilinçli bir tercih değildir. Diğer 3 yöntemi uygulayacak kadar gelişmemiş insanlar uygular. Kimin sesi daha çok çıkarsa, kim daha çok laf sokarak karşı tarafı susturursa kazanmış gibi görünebilir bu yöntemde.

*

Laf sokmak gülmeli fıkralarda işe yarar ama gerçek hayatta bir anlaşma yöntemi değildir, sonu kavgaya varır. Kavgada ise kazanan yoktur. Kavga eden iki taraf varsa kazanan hep üçüncü taraf olur.

*

Münazara, Müzakere ve Müşavere yöntemlerini tek tek anlatmaya yerim yok ama bunların ortak özelliği, kendi içlerinde kurallarının olmasıdır: Örneğin;

1- Ne konuşacağız? Konu nedir ve sınırları nasıl olmalıdır?

2- Nasıl konuşacağız? Hep bir ağızdan olmaz. Sıra ile… Birbirimizi dinleyip anlamadıklarımızı sorarak, kabul ettiğimiz tarafları ve varsa itirazlarımızı ifade ederek, kendi fikirlerimizi de gerekçeleri ile anlatarak.

3- Bu konuyu konuşmaktaki amacımız nedir? Hangi yanlışı düzelteceğiz, hangi bilgiyi üreteceğiz veya hangi sorunu çözeceğiz?

*

Bir de bir kişinin konuşup diğerlerinin soru sorma hakkı bile olmadan sadece dinlediği, sorgulamaya kapalı, kandırmayı ve kandırılmayı kolaylaştıran ortamlar vardır, bunu bir iletişim yöntemi olarak değerlendiremiyorum. Yarına devam edelim inşallah.

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.