1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Demokrasi ve Namus
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Demokrasi ve Namus

A+A-

Kendi adıma, biz mini etek giyerek veya dekolte kıyafet ile sokağa çıkmış bir bayan görünce “Allah’ım ıslah etsin”, “Allah’ım iflah etsin” duaları mırıldanan insanlardık. Nasıl oldu da bu kadar hayvanlaşan, vahşileşen bireyler çıktı aramızdan? Aslında bu benzetmelerimizden dolayı hayvanlara da bir özür borçluyuz. Hiçbir hayvan dişisine böylesi bir alçaklığı yapıp, sonra da vay orası açıktı, burası açıktı beni tahrik etti, dayanamadım gibi insanlığa, akla, mantığa ve daha önemlisi imana yakışmaz bahaneler ile kendini savunmaz, savunamaz. Adam olan bir erkek kendi alçaklığını, namussuzluğunu, iffetsizliğini kadın üzerinden savunmaz, savunamaz.

*

Yine kendi adıma, bizim yetiştiğimiz toplumda komşumuzun kızını da bacımız gibi görürdük, sınıf arkadaşımız olan kızları da öyle. Gün geldi bir şarkıcı çocuk, sanatçı demiyorum komşu kızını nasıl ayarttığını anlatan bir şarkı çığırdı, ardından bir şarkıcı kızımız sanatçı demiyorum “ben yoldan gönüllü çıktım memnunum buna ben” ile devam etti. Bir dönem, dansöz mü idi, manken mi tam hatırlamadığım birileri biz namusumuzla para kazanıyoruz diye gündemi hayli meşgul etmişti.

*

O gün bugündür namusu ile para kazanmak nedir? Anlamaya çalışırım. Namusunu koruyarak para kazanmak mı? Yoksa namusunu vitrine koyarak para kazanmak mı? Toplumun değer yargılarını yıkmakla görevli hainler bu konuları gericilik diye eleştirirler, biz onların bu konulardaki ilericiliğine söz yetiştiremeyiz ama bu toplumu oluşturan çok sayıda eğitimsiz insan bakabildiği daracık açıdan gördüğü bu tip ilericiler yüzünden gericilere daha çok sarılıyor ve gericilik daha çok pirim yapıyor.

*

Ülkemizde eğitim seviyesi ile birlikte eğitim kalitesi de düşük tutulduğu için sorunları çözecek, halkı aydınlatacak kişiler müzakere veya müşavere kalitesinde bir fikir alış veriş ortamı oluşturmak yerine reytingi daha yüksek olan münakaşa ve kavga ortamını tercih ettiği için, namus da bir türlü anlamını bulamayan kavramlar arasına karıştı gitti. Bu kavram karmaşası da bizi, doğru bilgiler ile yanlışa götüren insanların değer bulduğu, bir topluma dönüştürdü.

*

Namus konusu tek taraflı ve tek cinsiyet açısından ele alınacak bir konu değildir. Bizim, anamızdan aldığımız namus dersi; başkasının bacısına bakanın bacısına bakarlar, ona göre!… İfadesi kadar öz ve net idi. Yani kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma!

*

Oğlunun yediği haltları aslan oğlum diye anlatırken, kızını sadece dedikodusu çıktı diye öldüren ana ve babaların yetiştirdiği bir nesil ile namus kavramı anlaşılamaz.

*

 

Hülasa, erkek kadınına verdiği değer kadar adam oluyor ve milletler de kadınına verdiği değer kadar yüceliyor. Peki, henüz namus konusunu çözemeyen algı seviyesindeki toplumlarda demokrasinin, cumhuriyetin kıymetini kimler anlayacak? Vakit geç olmadan anlamayanlara nasıl anlatacak? Çünkü kaybedilmiş demokrasinin kavgası olmaz!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.