1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Demokrasi ve Şehitlik
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Demokrasi ve Şehitlik

A+A-

“Bir de Demokrasi Şehidi çıkardılar.” Demokrasi şehidi mi olurmuş! Şehitlik vatan için olur, millet için olur, nihayetinde Allah rızası için olur! Biz demokrasiye inanmıyoruz!

*

“Bir de Demokrasi Şehidi çıkardılar” sözü, bana “…bir de Kuran İslam’ı diye bir sapıklık çıkardılar…” diyen adamı hatırlattı, Kuran İslam’ı diye bir sapıklık! diyordu. Ve Müslümanlar buna itiraz edemiyordu ama bu söze itiraz eden, doğruluğu kesin olmayan rivayetler üzerine kurulmuş hurafeyi bırakın, Allah’ın hakikatine sarılın, gerçek İslam Kur’an-ı Kerim’de diyen ilahiyatçıları dinsizlikle suçluyordu.

*

Çünkü İslam düşmanlığı yapanların taktığı maske o kadar İslamcı görünüyor ki; Kuran okuyun diyenleri peygamber ve sünnet karşıtı gösterirken, Kuran İslam’ı sapıklıktır diyenleri, Kuran (haşa) eksiktir diyenleri hoca efendi, şeyh, alim, üstat, veli gibi gösteriyor.

*

Müslümanların Kur’an-ı Kerim’den uzak tutulma amacı şu son melun olayda ortaya çıkmadı mı? Bu adamlar temiz kalpli Müslümanları maddi ve manevi olarak kendi melun amaçlarına hizmet için ikna ederken kullandıkları İslami görünen şeylerin Kuran’da olmadığının anlaşılmasını istemedikleri için insanları Kuran’dan uzaklaştırmaya çalıştıkları açık değil mi?

*

Bu insanlar demokrasiye de düşman ve demokrasiyi İslama karşı bir şey gibi gösterme çabası içindeler. Bir bakalım;

*

Gücün, kanun olduğu dönemde, bugünkü ifade ile darbe yapmaya gücü yetenin tahta oturduğu dönemde, siyasi otorite meşruiyetini İslam’ın veya sünnetin neresinden alıyordu?

*

Hz Ali’nin ve hatta peygamber efendimizin torununun katledilmesine kadar giden vahşi saltanat sevdası ve saltanatı kendi soyuna aktarma yöntemi İslam’a ne kadar uyuyor? Meşruiyetini İslam’ın veya sünnetin neresinden alıyor?

*

Toplumların zaman içinde verdiği verginin hesabını sorma hakkı talep etmesi ile birlikte, toplumu yönetecek kişileri seçebilme hakkını da içeren bir sistem olarak gelişmiştir demokrasi. Bir din değildir ve bir din olmadığına göre İslam dinine karşı bir rekabeti veya İslam dininin kurallarına, şeriata karşı bir duruşu da söz konusu değildir. Zira demokrasi, hayatımızda bulunan birçok sistem ve yöntem arasında toplumu yönetecek kişilerin nasıl seçileceğine ilişkin bir yöntemdir.

*

Müslümanların bu konuda nasıl kandırıldığı ortada ve kandırılanlar arasında en etkileyici olanı da demokrasiyi varılacak yerde inilecek bir tren olarak tanımladığı halde, hain darbe girişimini demokrasi içerisinde, özgür basın aracılığı ile engellemiş olan Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Demokrasinin varılacak yere kadar kullanılacak bir tren olmadığı, süreklilik gerektiren bir yol olduğu anlaşılmıştır.

*

Allah rızası vatanını ve milletini sevmekten, korumaktan geçiyorsa ve vatan, millet sevgisini icra etmenin, vatan, millet uğrunda canın feda edilmesi demokrasi içerisinde tecelli etmiş ise demokrasi şehitleri diye bir şey olur…

*

Bu güne kadar düşünmeden, sadece dinleyerek inandığımız ve hatta yücelttiğimiz insanların aslında ne olduğu ortaya çıktığına göre en azından bazı konularda bir daha düşünmeye değmez mi?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.