1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Demokrasiden Önce
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Demokrasiden Önce

A+A-

Demokrasi erdemli insanların işidir, birey olabilen insanların işidir, birey olamayıp, ancak “bir oy” kadar olma seviyesine razı olan, kendi aklı ile değil de birilerinin fikrileri ile konuşanların anlayacağı veya kıymetini bileceği bir şey değildir demokrasi.

*

Sosyal medyada gözlediğim laf sokma seviyesindeki siyasi yorumlar, körlerin fil tarif edişini hatırlatıyor bana… Yarın, bak ben dediydim, gördün mü? diyebilmek için harcanan nafile çabalar ve siz biz ayrışımı üzerinden ego tatminine hizmet eden ilkel yazılar ile yürüyor siyaset. Bunları bir yana bırakalım artık.

*

Laf sokmayı siyaset yapmak zannedenlerin demokrasiyi anlaması beklenemez.

*

Demokrasiyi anlamak isteyen kişinin önce erdem sahibi ve birey olması gerekir yoksa gelişmemiş kişilerin anlayabildiği kadarı ile yapacağı demokrasi tarifi körlerin, fil tarifine benzer, bir işe yaramaz.

*

Erdem sahibi olmak o kadar da zor değildir, dürüst olmak ahlak gereğidir. Buna küçük bir detay ekleyelim; sonuç kendi aleyhine olacağında bile dürüst olabilmek erdemdir. İşte bu kadar.

*

Herkes kişidir ve kişilik sahibi bir birey olmak, kula kulluk etmemek, söylenen sözleri akıl ve vicdan süzgecinden geçirmektir, körü körüne kanmamak, körü körüne hareket etmemektir “birey” olmanın ilk kuralı.

*

Kuran-ı Kerim’i anlayanlar, Allah’ın tavsiyeleri ve emirleri ile kişiyi “erdemli insan” yani “insan-ı kamil” seviyesine ulaştırmayı amaçladığını anlarlar.

*

Herkes, hemen insan-ı kamil veya erdemli insan olamaz. Biraz zaman alır ve tabiî ki bir yerinden başlamak gerekir. Bu başlangıca ilk adım, her şeyden önce “adil olmaya niyet etmek” ile atılabilir.

*

Sonrası kolay. O parti veya bu parti değil, bizim parti veya sizin parti değil, bizim devletimiz, bizim vatanımız, bizim milletimiz, bizim geleceğimiz bilinci ile yaşamak, yandaşlık yapmak yerine hakikati ortaya çıkarmak için konuşmak, sonuçlar aleyhimize olsa bile hakikati ayakta tutmak için çalışmak adil olmaya niyet eden kişi için daha kolaydır.

*

Bunları başaran kişilerin kuracağı demokrasi de gelecek de millete hizmet eder, aksi halde birey olmayan kişilerin çabası ve enerjisi milletten başkalarına hizmet eder… Bu bilinçsizliğin suçunu demokrasiye atmak da işe yaramaz…

*

Ahlakı tamamlayıp, erdem seviyesinde dürüst olmayı öğrenmek gerekir. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.