1. YAZARLAR

  2. Erkant UYSAL

  3. Deprem ve Konya’nın Evleri
Erkant UYSAL

Erkant UYSAL

İyi Seyirler
Yazarın Tüm Yazıları >

Deprem ve Konya’nın Evleri

A+A-

 

 

Konya’ya 1980’de geldiğimde Aydınlıkevler’den kiralık ev tuttu babam. Ben 8 yaşında kısa pantolunlu, haliyle dizleri yaralı çocukken, 5 katlı apartmanın 4. katında oturuyorduk. Aydınlıkevler o yıllarda şehrin sonu gibiydi. Binkonutlar’da yapılaşma yeni yeni oluşuyordu. O apartmanların imar tarihi 1970’li yılların başıydı. Son olarak 3 hafta önce gittiğim Aydınlıkevler’de oturduğum evle birlikte, çocukluk anılarımla karşılaştım. Hatıralar kadar eskimiş binaların görüntüsü kaldı aklımda. O bakımsız 5 katlı konutların halini düşündüm. Dış cephesi yıpranmış, güneşten ve yağmurdan rengi solmuş ve nerden baksan 35 yaşını geçmiş bu apartmanlar hiç de tekin görünmüyordu. O yaşanmışlıklarla birlikte yıpranan, metal yorgunluğundan her yeri ağrıyan ihtiyarlar gibiydiler. 6.0’lık depreme dayanırlar mı Allah bilir.

2 sene sonra Aydınlıkevler’den stadyumun karşısında Şeyh Sadrettin Konevi Mahallesi’ne taşındığımda da durum değişmedi. 4 senelik bir lojman macerasından sonra yine bir apartman dairesinde buldum kendimi. Asansörü olmayan 92 basamaklı apartmanın son; yani 5. katındaydım. Kenar mahalleyi de okuduğum Mevlana Ortaokulu’nda öğrendim. Dönemin elleri cebinde haylaz ergeniydik. Dairenin kornişleri bir tül ve bir perdeyi taşımıyordu. Çerçeveleri asmak için çaktığımız çivilerin düştüğü duvarları vardı. Müteahhit1976’da yapılmış o apartmanda kesin malzemeden çalmıştı. Öyle ki 2 yıl önceki 4.6 büyüklüğündeki depremlerde sıvaların döküldüğüne, duvarların çatladığına tanık oldum. Daha şiddetli bir sarsıntıda pek ümitli değilim.

O apartmanda oturduğum 18 yıldan sonra 2. gençliğimin sonuna gelmiştim. Yaş 30’u henüz geçmişken evlilikle beraber başka yere taşındım. 2 oda bir salon kutu gibi bir evdi. Aynı civarda 4 katlı apartmanın 3. katındaydım artık. Üzerinde yapım tarihi olarak 1975 yazıyordu apartmanın. O bina bugün 36 yaşında. Sonra başka bir mahallede başka bir eve taşındım. Ve şu anda oturduğum ev de 35’ini aşmış durumda.

Konya’daki binaların yaş ortalamasının 30’a yakın olduğunu sanıyorum. Yapıların dayanıklılığı her geçen mevsim azalıyor. Bir çok mahalledeki evler son deprem yönetmeliğinden yıllarca önce yapıldı. Yani Konya’nın şehirleşmesinin paralelinde inşa edilen konutlar ömrünü tamamlıyor. Bir çok mahallede kentsel dönüşümün zamanı geldi. Sağlıklı kentsel dönüşümler yapılmazsa, Allah korusun 6.0’ın üzerindeki bir depremde Konya büyük afet yaşayabilir.

Oturduğumuz evlerin bir çoğunda müteahhitlerin ve belediyelerin zaaflarını görebiliyoruz. 92 ölümlü Zümrüt apartmanı faciasını yaşayan bir şehir olarak daha güvenli yapılarda yaşamamız için büyükşehir ve üç merkez ilçe belediyesi ciddi çalışmalar yapmalı.

Oturduğum o apartmanların hemen yanında tek katlı evler vardı. Bahçeleri çiçekli böcekli müstakil evlerde yaşamanın hayalini kurardık. Lakin çok merdivenli ve depreme karşı güvensiz apartmanlarda geçti 39 yılım. Çim ve topraktan uzak, beton yığınlarına sıkıştık. Dileğimiz gelecek nesillerin daha doğal koşullarda yaşaması. Güzel ve güvenli bir şehir oluşturmak ise yerel yönetimlerin işi.

Herkese iyi seyirler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum