1. YAZARLAR

  2. Kübra Erben

  3. Depreme Ne Kadar Hazırız? -1
Kübra Erben

Kübra Erben

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Depreme Ne Kadar Hazırız? -1

A+A-

Türkiye, son zamanlarda yaşanan sarsıntılarla adeta bir deprem ülkesi haline geldi. Doğal afet tabi ki de Allah’tan fakat bizlerin deprem öncesi, deprem anı ve sonrasında almamız gereken tedbirlerin olduğunu unutmamalıyız.

Deprem öncesi

Yerleşim bölgeleri titizlikle belirlenmeli. Kaygan ve ovalık bölgeler iskana açılmamalı. Konutlar gevşek toprağa sahip meyilli arazilere yapılmamalı. Yapılar deprem etkilerine karşı dayanıklı inşa edilmeli. İmar planında konuta ayrılmış yerler dışındaki yerlere ev ve bina yapılmamalı. Dik yarların yakınına, dik boğaz ve vadilerin içine bina yapılmamalı. Çok kar yağan ve çığ gelen yamaçlarda bina yapılmamalı. Mevcut binaların dayanıklılıkları artırılmalı. Konutlara deprem sigortası yaptırılmalı. Bu önlemlerin yanı sıra, yapısal olamayan, yani binadan değil de eşyalardan kaynaklanacak hasarlardan korunmak için günlük kullandığımız eşyalarımızın ev içerisine yerleştirilmesinde şu önlemleri almalıyız:

***

Dolap üzerine konulan eşya ve büro malzemeleri kayarak düşmelerini önlemek için plastik tutucu malzeme veya yapıştırıcılarla sabitlenmeli. Soba ve diğer ısıtıcılar sağlam malzemelerle duvara veya yere sabitlenmeli. Dolaplar ve devrilebilecek benzeri eşyalar birbirine ve duvara sabitlenmeli. Eğer sabitlenen eşya ve duvar arasında boşluk kalıyorsa, çarpma etkisini düşürmek için araya bir dolgu malzemesi konulmalı. Tavan ve duvara asılan avize, klima vb. cihazlar bulundukları yere ağırlıklarını taşıyacak şekilde, duvar ve pencerelerden yeterince uzağa ve kanca ile asılmalıdır. İçinde ağır eşyalar bulunan dolap kapakları mekanik kilitler takılarak sıkıca kapalı kalmaları sağlanmalı Tezgah üzerindeki kayabilecek beyaz eşyaların altına metal profil koyarak bunların kayması önlenmeli.

Zehirli, patlayıcı, yanıcı maddeler düşmeyecek bir konumda sabitlenmeli ve kırılmayacak bir şekilde depolanmalı. Bu maddelerin üzerlerine fosforlu, belirleyici etiketler konulmalı.

Rafların önüne elastik bant ya da tel eklenebilir. Küçük nesneler ve şişeler, birbirlerine çarpmayacak ve devrilmeyecek şekilde, kutuların içine yerleştirilmeli.

***

Gaz kaçağı ve yangına karşı, gaz vanası ve elektrik sigortaları otomatik hale getirilmelidir.

Binadan acilen çıkmak için kullanılacak yollardaki tehlikeler ortadan kaldırılmalı, bu yollar işaretlenmeli, çıkışı engelleyebilecek eşyalar çıkış yolu üzerinden kaldırılmalı. Geniş çıkış yolları oluşturulmalı. Dışa doğru açılan kapılar kullanılmalı, acil çıkış kapıları kilitli olmamalı. Acil çıkışlar aydınlatılmalı. Karyolalar pencerenin ve üzerine devrilebilecek ağır dolapların yanına konulmamalı, karyolanın üzerinde ağır eşya olan raf bulundurulmamalı.

Tüm bireylerin katılımı ile (evde, iş yerinde, apartmanda, okulda) “Afete hazırlık planları” yapılmalı, her altı ayda bir bu plan gözden geçirilmeli. Zaman zaman bu plana göre nasıl davranılması gerektiğinin tatbikatları yapılmalı. Bir afet ve acil durumda eve ulaşılamayacak durumlar için aile bireyleri ile iletişimin nasıl sağlanacağı, alternatif buluşma yerleri ve bireylerin ulaşabileceği bölge dışı bağlantı kişisi belirlenmeli. Bina yönetimince önceden belirlenen, mesken veya iş yerinin özelliği ve büyüklüğüne göre uygun yangın söndürme cihazı mutlaka bulundurulmalı ve periyodik bakımları da yaptırılmalı.

Sonraki yazımızda devam edeceğiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.