Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ders Alanlar

A+A-

15 Temmuz’u Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak andık. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifa ve sabır diledik. “Allahım hainlere hizmet edip başarısız olunca mazlumlar arasına karışanlara, kendi ihanetleri anlaşılmasın diye masumlara, mazlumlara iftira atanlara, farklı düşüncelerimizden dolayı bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara karşı bilinçlendir, güçlendir bizleri”.

*

Dualar ettik… Peki ders aldık mı?

*

Mümin, ya olduğu gibi görünen ya da göründüğü gibi olan Müslümandır. Mümin olmadığı halde Müslüman olan münafıkların şerrinden Allah’a sığınırım.

*

Mümin takiyye yapmaz, Mümin yalan söylemez.

*

Bunları yapmanın caiz olduğu şartlar ve ortamlar açıktır. Ancak kendi kirli emellerine ulaşmak üzere Müslüman çocuklarını yalancı ve takiyyeci olarak yetiştirmek isteyenlerin, tarihte ve günümüzde yaşanan şartları ve ortamı nasıl çarpıtarak anlattığı da açıktır.

*

Cahillerimizden aldıkları güç ile kirli emellerine ulaşmak için planlar yürüten bu hainlere fırsat vermemek için tedbir almadan dua etmek ne kadar yeterli olur?

*

Ettiği duanın gerçekleşmesi için harekete geçmeyen kişinin din tüccarı olduğu bilinci ile davranmak her Müslümanın boynuna borçtur…  Tedbir almak devletimizin görevi olmakla birlikte her ananın, babanın ve her bireyin bu konuda sorumluluğu vardır.

*

Siz, Kur’an-ı Kerim’i anlayamazsınız diyerek Müslümanı kitabından uzaklaştıranlar kendi kirli emellerine yarayacak yalanları kolayca yutturuyorlar.

*

Kandırılanlardan olmamak için Allah’ın öğretisini kula ileten kitabımızı okumaya sıkıca sarılmalı ve anlamaya çalışmalıyız. Kuran’da anlayamayacağımız konular elbette vardır ancak anlayacaklarımız ve anladıklarımız sayesinde İslam’a hizmet eder görüntüsünde İslam karşıtlarına hizmet etmekten kurtulacağımız kesindir.

*

“İnsanlardan öylesi de vardır ki, dünya hayatına ilişkin sözleri senin hoşuna gider. (O) bir de kalbindekine Allah’ı şahit tutar. Hâlbuki o, düşmanlıkta en amansız olandır. O, hâkimiyeti ele geçirince yeryüzünde bozgunculuk yapmaya, ekini ve nesli yok etmeğe çalışır. Allah ise bozgunculuğu sevmez.” (Bakara Suresi, Ayet 204-205)…

*

Ey Müslüman, Allah bu kadar açık açık anlatırken, siz anlamazsınız bizi dinleyin diyenlere kanmaya ne kadar devam edeceksin? Bu ayette tasvir edilen kişinin tam da senin en çok sevdiğin, sözlerine en çok inandığın hoca, şeyh, âlim veya siyasî lider olmadığını nasıl bileceksin? Severken ve inanırken, biraz daha tedbirli, biraz daha mutedil olmak için neyi beklersin? Bir daha düşünmeyecek misin?

*

Tarihi ve siyasi olaylara, kişilere akıl yerine duyguları ile bakan kişiler sevgi ve kin baskısı altında gerçekleri anlamakta zorlanıyorlar, uyarıları dikkate almıyorlar, toplumu ayrıştırıyorlar ve ancak başlarına bir bela gelince uyanıyorlar ama uyanmak için geç kalmış oluyorlar... Erken uyananlardan olalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.